Titanyum izotoplarının kümelenme yapısının teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of the clustering structure of titanium isotopes
  1. Tez No: 526139
  2. Yazar: FATMA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde; orta ağır 44Ti, 48Ti ve 52Ti çekirdeklerinin kümelenme yapısı araştırılmıştır. Kümelenme modeli, genellikle çekirdeklerin alt yapılarının nükleonlar yerine daha büyük çekirdeklerden oluşan kümelenmiş yapılar şeklinde olduğu fikrini öne sürmektedir. Alfa parçacığını bir kor etrafında düşünen ikili kümelenme modeline göre; çekirdek arasındaki etkileşme potansiyelinden hareketle ana çekirdeklerin gözlenebilirlerini açıklamak mümkündür. Buna göre çok parçacıklı bir sistem, kor ve onun etrafında dolanan bir alfa parçacığı gibi düşünülerek iki parçacıklı bir sisteme indirgenebilir. Bu tezde, kümelenme modeli kapsamında düşünülen 44Ti≡40Ca+α, 48Ti≡44Ca+α ve 52Ti≡48Ca+α mekanizmaları ile 44Ti, 48Ti ve 52Ti çekirdeklerinin uyarılma enerjileri ve α-bozunum genişlikleri Gamow kodu ile incelenmiştir. Ayrıca ilk defa deneysel ölçümleri yapılan 44,48,52Ti izotopları için uyarılma enerjileri ve alfa bozunum genişlikleri fenomenolojik ve mikroskobik potansiyeller ile WKB (Wentzel-Kramers-Brillouin) metodu kullanılarak G=12,13,14,15,16 global kuantum sayıları için hesaplanmış ve deneysel çalışmalar için yol gösterici olabilecek sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the clustering structure of 44Ti, 48Ti and 52Ti isotopes which are medium nuclei is investigated. The cluster model suggests that the underlying structures of the nuclei are usually clustered structures consisting of larger nuclei instead of nucleons. According to the binary cluster model, which thinks about an alpha particle around a core; it is possible to explain the observables of the parent nuclei using the potential for interaction between nuclei. Accordingly, a multi-particle system can be reduced to a two-particle system by considering of the core and an alpha particle around it. In this thesis study, the excitation energies and α-decay widths of with 44Ti, 48Ti and 52Ti, 44Ti≡40Ca+α, 48Ti≡44Ca+α and 52Ti≡48Ca+α, 44Ti, 48Ti and 52Ti were investigated by the Gamow code in terms of the cluster model. In addition, excitation energies and alpha decay widths for 44,48,52Ti isotopes, which were firstly experimentally measured, using the WKB (Wentzel-Kramers-Brillouin) method with phenomenological and microscopic potentials for G=12,13,14,15,16 global quantum numbers were calculated and the results which would be a guide for experimental studies were obtained.