Gaziantep ili makine halısı üretimi
Gaziantep province machine carpet production
- Tez No: 526190
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHŞİ YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Araştırma Gaziantep 4. ve 5. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan 7 farklı halı dokuma işletmesinde örneklem yöntemiyle tesadüfî olarak 250 birey seçilmiş ve anket uygulanmıştır. Makine halı dokumacılığı gün geçtikçe ev tekstilindeki önemini arttırmaya başlamıştır. Bunun etkisiyle makine halıcılığı bu süreci yakından takip ederek gelişimini sürdürmüştür. Türkiye makine halı üretiminde Dünya ülkeleri arasında tedarikçisi olarak önemli bir konuma sahiptir. Bu üretimin büyük bir kısmını Gaziantep tek başına karşılamaktadır. Üretimin önemli bir yüzdesini ihracat olarak yurt dışına göndermektedir. Ülke genelinde böyle bir sanayi kolunun gelişme göstermesi istihdam anlamında olumlu katkılar göstermektedir. Makine halı dokumacılığında yeterli kalifiye eleman eksikliği, bu alanla ilgili literatürde yeteri kadar dokümanın olmaması vs. gibi nedenlerden dolayı bu araştırma konusu seçilmiştir. Yörede makine dokumacılığı il ekonomisinde büyük katkı sağladığı tespit edilmiştir. Makine halısı sanayi kolunda çalışan bireylerin çoğunluğu genç ve orta yaş olduğu görülmektedir. Bunun sebebi ise halı üretiminin fazla olması ve göç alan bir konumda olması olarak kaydedilmiştir. Eğitim durumları incelendiğinde, bireylerin çoğunluğunun okuma- yazma bildikleri ve üniversitenin ilgili alanlarından mezun olduğu tespit edilmiştir. Yöredeki desen tasarım kurslarında bir artışın olduğu tespit edilmiştir. Böylece sektöre nitelikli eleman yetiştirmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was randomly selected 250 individuals by sampling method in 7 different carpet weaving operations in Gaziantep 4th and 5th Organized Industrial Zone and a questionnaire was applied.Machine carpet weaving has begun to increase its importance in home textiles day by day. With this effect, the machine carpet continued its development by following this process closely. Turkey carpet manufacturing machine has an important position as a supplier of world countries. A large part of this production is met by Gaziantep alone. An important percentage of the production is exported abroad. The development of such an industrial sector throughout the country shows positive contributions in terms of employment.Lack of sufficient qualifications in carpet weaving machine, lack of enough documents in literature related to this field, etc. This research topic has been chosen for reasons such as.It has been determined that machine weaving in the region contributes greatly to the provincial economy. The majority of individuals working in the machine-tool industry are seen as young and middle-aged. The reason for this is that the production of carpets is excessive and it is in a position to receive migration. When the educational status is examined, it has been found that the majority of the individuals are informed of literacy and graduated from the related fields of the university. It has been determined that there is an increase in the pattern design courses in the field. Thus, it is aimed to educate qualified personnel.