Okul öncesi eğitimde uygulanan drama etkinlik planlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Analyzing drama activity plans applied in early childhood education in terms of various variables
- Tez No: 526199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanan drama ve bütünleştirilmiş drama etkinlik planlarının çeşitli değişkenler açısından incelenerek, okul öncesi eğitim programı ilkelerine uygunluğu ve eğitsel niteliklerinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırma nicel verilere dayalı, tarama modelinde, betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini anaokulu ve anasınıflarından toplanan iki yüz adet drama ve bütünleştirilmiş drama etkinlikleri oluşturmuştur. Etkinlikler döküman inceleme ve tümevarım yöntemi ile incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak drama etkinliği değerlendirme formu kullanılmıştır. Bulgular frekans yüzde değerleri ile verilmiş, etkinlik kaynağına göre farklar bağımsız t testi ile analiz edilmiş, değerlendirme boyutlarının aralık değerleri hesaplanarak nitelikleri belirlenmiştir. Öğretmen tarafından hazırlanan etkinlikler ile hazır etkinlik planları arasında üç alt boyutta hazır etkinlik planları lehine nitelik olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Etkinliklerin biçimsel özelliklerinde bazı temel unsurların eksik olduğu görülmüştür. Bu durum MEB Okul Öncesi Eğitim Programı ilkelerinin drama etkinliklerine yeterince yansımadığını göstermektedir. Etkinliklerin eğitsel niteliklerinin üç alt değerlendirme alt boyutunda (öğretim yöntemleri, dil gelişimi, motor gelişim) orta seviyede olduğu belirlenmiştir. Etkinliklerin eğitsel niteliklerinin üç alt değerlendirme alt boyutunda (bilişsel gelişim, sosyal duygusal gelişim, öz bakım becerileri) zayıf olduğu belirlenmiştir. Bu araştırma ile belirlenen sorunların nedenlerinin nitel yöntemlerle araştırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the drama and integrated drama activity plans using various variables in order to examine their coherence with early childhood program and educational qualifications. This is a scanning model research. Data were analyzed and described using document analysis technique. Drama activities assessment form were used for data collection purposes. Frequencies and percentages of items, sub-dimensions, and categories were calculated and presented inductively. Independent samples t test was applied to examine the differences between teacher oriented and ready to use activity plans. Besides, interpolation value was measured for the overall degrees of categories. There were meaningful differences in favor of ready to use drama activity plans between teacher oriented and ready to use drama activity plans in terms of qualification in three sub-dimensions. Results related to formal specifications showed that there were certain gaps in drama activity plans. This situation explains that the instructions of MoNE Early Childhood Education Program were not entirely applied in drama activity plans. When educational qualifications of drama activity plans were analyzed, it was concluded that in three sub-dimensions of drama education activity plans (teaching methods, language development, and motor development) were at medium level. Besides it was concluded that in three sub-dimensions of drama education activity plans (cognitive development, social emotional development, and self-care skills) were at poor level. It has been suggested that the reasons for issues found in early childhood drama education should be analyzed qualitatively.