Türk Dil Kurumu'nun ilköğretim okulları için yayınladığı Türkçe sözlüğünün toplumsal cinsiyet açısından analizi
An analysis of the primary school dictionary published by the Turkish Language Association in terms of gender
- Tez No: 526206
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Toplumsal cinsiyet ile dil arasındaki ilişkiye odaklanan bu çalışmada, 1932 yılında kurulmuş olan ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin resmi Dil politikasını belirleyen Türk Dil Kurumu'nun yayınlamış olduğu İlköğretim Okulları İçin Türkçe Sözlük'ündeki sözcüklerin fallogosantrik içerik analizi yapılmaktadır. Bu çalışma ile TDK'nın, bireylerin daha küçük yaşlardan itibaren toplumda eril bir dilin kullanımının nasıl normalleştirildiği ve bunun Türkiye'de kadınların ikinci konumda görülmesinin süreklilik taşımasındaki etkilerinin ortaya çıkartılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda yapılan analizde eril bakış açısıyla ele alınan ilköğretim sözlüğünün cinsiyetçi bir yaklaşım sergilediği ve bu yaklaşımın kullanılan eril dil üzerinden kuşaktan kuşağa aktarılarak sürekliliğinin sağlandığı tespit edilmiştir. Bu konuda cinsiyetçi bakış ve anlayışın yok edilebilmesi için toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı ve bu alana katkı yapmış olan sosyolog, edebiyatçı, halk bilimci, antropolog, hekim, mühendis vb. bilim insanlarından bir ekibin sözlüğü yeniden oluşturacak çalışmalara başlaması kaçınılmazdır. Anahtar Sözcükler İçerik analizi, eril/dişil dil, cinsiyet, toplumsal cinsiyet, fallus, fallogosentrizm, fallogosentrik, postmodern
Özet (Çeviri)
Within this gender and language relation focused study, a phallogocentric content analysis is carried out regarding the words taking place in the Primary School Dictionary Published by The Turkish Language Association which was founded in 1932 and determining the official language policy of the Government of Turkish Republic.With this study, it is aimed to reveal how TDK normalises the usage of a masculine language since early ages and to reveal its effects on permanency of the consideration of women being in second status in Turkey. In the analysis of this study it is determined that primary school dictionary which is handled with the masculine point of view presents a sexist approach and sustainability of this approach is inherited from generation to generation provided with this masculine language. To eliminate the sexist view and understanding in this issue, it is inevitable to start to rewriting the dictionary with a team formed by sociology, literary, folklore, anthropology, medicine, engineering etc. scientists, who contributed to this issue and are sensitive to gender equality. Key Words Content analysis, masculine/feminine speech, sex, gender, phallus, phallogocentrism, phallogocentric, postmodern