Keman öğreniminde müzik yazısını etkili okuma stratejilerinin kullanılma düzeyleri
Level of using effective musical notation reading strategies in learning violin
  1. Tez No: 526207
  2. Yazar: FATMA CEYDA ÇINARDAL
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEYDA ÇİLDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı, yükseköğretim düzeyinde keman öğrenimi gören lisans öğrencilerinin müzik yazısını etkili okuma stratejilerini kullanma düzeylerini belirlemeye yönelik geçerli ve güvenilir ölçümlerin elde edildiği, kullanışlı bir ölçme aracı geliştirmek ve bu düzeyi etkileyen faktörleri belirlemektir. Araştırmacı tarafından geliştirilen ve üst düzey düşünme becerilerinin işe koşulması açısından eleştirel okumayla ilişkilendirilmiş stratejileri içeren ölçme aracı sayesinde öğrencilerin; müzik yazısını okuma niteliklerinin artırılması, kendi düşünme ve öğrenme süreçleri hakkında farkındalık kazandırılması ile bu süreci bilinçli biçimde yürütmelerinin sağlanması hedeflenmektedir. Korelasyonel araştırma türünde yapılandırılan bu çalışmanın evrenini 2016-2017 eğitim-öğretim yılında, Türkiye'de lisans düzeyinde müzik eğitimi veren yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören keman öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, amaçlı örneklemeyle belirlenen, Türkiye'nin yedi bölgesinde yer alan 18 üniversiteden üç farklı fakülte türünde (Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı, Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri Bölümü, Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü) öğrenim gören 396 lisans 1., 2., 3. ve 4. sınıf keman öğrencisi oluşturmaktadır. Verilerin toplanması amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Müzik Yazısını Etkili Okuma Stratejileri Ölçeği”(MYEOSÖ) ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Veriler üzerinde yapı geçerliği için açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmış, güvenirlik çalışmaları kapsamında maddelerin iç tutarlık (Cronbach Alpha) katsayıları incelenmiştir. Analizler sonucunda,“çalma öncesi”,“çalma sırası”ve“çalma sonrası”alt boyutlarından oluşan 34 maddelik bir ölçek elde edilmiştir. Araştırma bulgularına bakıldığında, ölçekten alınan toplam puanlara göre, araştırma kapsamında incelenen bağımsız değişkenlerin, yükseköğretim düzeyinde keman öğrenimi gören lisans öğrencilerinin müzik yazısını etkili okuma stratejilerini kullanma düzeylerini etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır. Ölçeğin alt boyutlarından alınan puanlara bakıldığında ise, öğrencilerin müzik yazısını etkili okuma stratejilerini kullanma düzeyleri çalma öncesi alt boyutunda, yaş ve öğrenim görülen fakülte türü değişkenlerine göre farklılaşmaktadır. Bu bağlamda, alt amaçlar temelinde sıralanmış araştırma sonuçları doğrultusunda, uygulamaya yönelik ve sonraki araştırmacılara ışık tutabilecek çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a useful measurement tool for determining the level of use of effective musical notation reading strategies in undergraduate level violin students that renders valid and reliable results and to determine the factors that effect such level. The measurement tool developed by the researcher that involves strategies related to critical reading in terms of employing high level thinking skills aims to enable students to enhance their musical notation reading abilities, gain awareness about their own thinking and learning process and manage this process consciously. This study was designed as a correlational research in a population consisting of violin students who receive education in higher education institutions providing undergraduate music education in Turkey in the 2016-2017 academic year. The sample of the study consisted of 396 undergraduates of freshman, sophomore, junior and senior year receiving violin education in three different types of faculties (Departments of Music Education at Faculties of Education; Departments of Musical Sciences at Faculties of Fine Arts; and Departments of Music at State Conservatories) at 18 universities in 7 regions of Turkey as determined by purposive sampling. Data collection was made by using the“Effective Musical Notation Reading Strategies Scale”(EMNRSS) developed by the researcher and a personal information form. The data were subjected to exploratory and confirmatory factor analysis for construct validity and the internal consistency (Cronbach's Alpha) coefficients of the items were examined within the framework of reliability tests. As a result of the analyses, a 34-item scale consisting of“pre-play”,“during play”and“post-play”sub-dimensions was obtained.In the light of the findings of the study, it was concluded that according to the total scores of the scales, the independent variables analyzed in the study did not influence the level of effective musical notation reading strategies of undergraduate violin students. With regard to the scores in the sub-dimensions of the scale, the students' levels of using effective musical notation reading strategies differentiate in the pre-play sub-dimension in terms of the variables of age and type of faculty attended. In this regard, with respect to the research results listed on the basis of the sub-objectives, various application-oriented suggestions that may provide an insight for future researchers have been made.