İslami düşüncede iktisat -İktisadi doktrinler çerçevesinde bir deneme-
- Tez No: 52621
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İŞAYA ÜŞÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET İslam ekonomisi, dinsel olanla rasyonel olanın bir araya getirilmesiyle ortaya çıkmıştır ve bu nedenle, bir çok çelişki içeren bir yapı oluşturmaktadır. Bu çelişki çeşitli yerlerde ortaya çıkmaktadır: İslam ekonomi yazınının kaynak metinlerle ilişkisinde, modem iktisat kuramıyla ilişkisinde, kullanılan dilin yapısında, seçilen meşrulaştırma araçlarında. Her dinin kendisine özgü iktisadi modeli olamayacağından, İslam ekonomisinin de iktisada ilişkin kendi sözü yoktur. Bu nedenle, İslam iktisadı yazını oluşturulurken, bazı unsurlar modern iktisat kuranımdan, bazıları ortaçağ iktisat tartışmalarından, bazıları da İslami kaynaklardan alınmakta ve sonuçta, uyumsuz parçalardan oluşan bir bütün ortaya çıkmaktadır. İslam ekonomistleri,hem dinsel hem de bilimsel olan bir kuram üretmeyi amaçlarken, sonuç, ne dinsel ne de bilimsel olabilmiştir. Üretilen kuram, pek çok yerde aklın müdahalesi işe karıştığı için, dinsel değildir. Kuramsal yapıda iman, ahlak ve ideolojik unsurlar bazen merkezi rol oynadığı ve çözümlemeden çok düzenleme amaçlandığı için, bilimsel de değildir. Çözümlemenin olduğu ender yerlerde ise çözümlenen, hayali bir bilim nesnesidir. Faiz konusundaki sözde-muhalif tavır ise, faizle karın ve bu ikisiyle de gölge fiyatların ilişkisi görmezden gelindiği için, faizin başka adlar altında yeniden kabulüyle sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Islamic economics, which was born by the combination of religious and rational, constitutes a contradictory structure. This contradiction occurs in various ways such as in the relation of the Islamic economics with original texts, in the relation with the modern economic theory, in the structure of linguistic, and in the specific legitimization tools. Because no religion has its own economic theory, the Islamic economics has no original discourse. Therefore, as Islamic economics was being composed, some components were taken from modern economics, and some of them from Islamic sources. As a result, Islamic economics consists of unrelated pieces. Even though Islamic economists aimed to form a theory which would be both religious and scientific, the result was neither religious nor scientific. This theory is not religious because of the intervention of rational thinking. Sometimes the ethics, beliefs and ideology take place in the center of the theory and the goal is to make regulations rather than to make analyzes. So it is not scientific also. When analyzes exist, the object is an imaginary one. Since the relationship between interest and profit, and the relationship between these two and shadow prices is not accepted, the so-called opposition against the interest concludes with the admission of interest under different names.