Kariyer uyumluluğunun çatışma eylem stillerine göre incelenmesi
Investigation of career adaptability according to conflict activity styles
  1. Tez No: 526217
  2. Yazar: KEMAL BALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA EBRU İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen adaylarında çatışma eylem stilleri ve kariyer uyumluluğu ilişkisini incelemek, çatışma eylem stilleri ile kariyer uyumluluğunun bazı sosyo-demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırmanın evrenini İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesinde lisans eğitimine devam eden öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise; Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesinde lisans eğitimine devam eden lisans yerleştirmelerine göre sayısal, eşit ağırlık, sözel, yabancı dil ve güzel sanatlar alanlarındaki toplam 483 öğrenciden oluşmaktadır. Örneklem 319 kadın (%66), 164 erkek (%34) öğrenciden meydana gelmektedir. Verilerin toplanmasında, Kariyer Geleceği Ölçeği'nin (KARGEL) Kariyer Uyumluluğu alt ölçeği, Çatışma Eylem Stilleri Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini saptamak amacıyla çarpıklık-basıklık analizi sonuçlarına bakılmıştır. Verilerin normal dağıldığı belirlenmiştir. Bu doğrultuda verilerin analizinde Bağımsız İki Örnek T Testi ve Tek Yönlü ANOVA analizi kullanılmıştır. Bulguların anlamlı olup olmadığının yorumlanmasında .05 anlamlılık düzeyi ölçüt alınmıştır. Korelasyon analizi için ise Pearson Korelasyon tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, öğrenmen adaylarının çatışma eylem stilleri ile kariyer uyumluluğu arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Kaçınmacı ve zorlayıcı stil ile kariyer uyumluluğu arasında negatif ilişki bulunmuştur. Kolaylaştırıcı, uzlaştırmacı ve karşı koyucu stil ile kariyer uyumluluğu arasında pozitif ilişki saptanmıştır. Cinsiyet, lisans öğrenimi gördükleri bölüme yerleştiği puan türü, anne ve baba eğitim düzeyi, öğrenim gördüğü bölümü kendi isteğiyle seçip seçmemesi ve lisans mezuniyeti sonrası kendi alanında çalışıp çalışmama düşüncesine göre öğretmen adaylarının kariyer uyumluluklarının farklılık gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the relationship between the conflict activity styles and career adaptability of teacher trainees and whether the conflict activity styles and career adaptability differ according to socio-demographic variables of teacher trainees. The population of the investigation was consisted of the students who continue undergraduate education at Dokuz Eylül University Buca Education Faculty in İzmir. The sample of the study consisted of 483 students in the fields of numerical, equally-weighted, verbal, foreign language and fine arts, according to the undergraduate placement at Dokuz Eylül University Buca Education Faculty. The sample consisted of 319 female (66%) and 164 male (34%) students. Data were collected by Career Futures Scale's Career Adaptability subscale, Conflict Activity Styles Scale and Personal Information Form. The results of the skewness and kurtosis analysis were examined to determine whether the data was normally distributed. It has been determined that the data was normally distributed. Independent Two-Sample T-Test and One-Way ANOVA were used in the analysis of the data. The significance level of .05 was taken as the criterion for the significance of the findings. For correlation analysis, Pearson Correlation technique was used. As a result of the study, a statistically significant relationship was found between the teacher trainees' conflict action styles and career adaptability. There was a statistically significant negative relationship between the avoidant and the compulsive style and career adaptability of the teacher trainees. There was a statistically significant positive relationship was found between the facilitator, the mediator, and the resisting style and career adaptability of the teacher trainees. It was found that the career adaptabilities of the teacher trainees' differed according to gender, the department that the graduate students had educated, the education level of their parents, whether the teacher trainees' choose the department they wanted to study and whether they wanted to work in their field after graduation.