Kur'an'a göre toplumsal kalkınmada bilginin önemi
İmportance of knowledge in social development according to the Qur'an
- Tez No: 526221
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kur'ân-ı Kerim bilgiye büyük bir önem vermiş ve ilk emri oku olmuştur. Bunun neticesinde, İslâm medeniyeti bilgi medeniyeti haline gelmiştir. İnsan ve toplum konusu Kur'ân-ı Kerim'in ana konularından birini oluşturmaktadır. Bu bakımdan İnsana ve topluma yön vermesi, kültürün ve medeniyetin oluşması bakımından bilgi önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple bilgi, İnsanı ve toplumu çöküntüden kurtaracak, onların yolunu aydınlatacak, hayatın ve ebedi yurdun hakikatini gösterecek ve her alanda bize rehberlik edecek önemli vasıtalardan biridir. Bu çalışmada, bilginin medeniyetin inşasında toplumların maddi ve manevi anlamda kalkınmalarını sağlayan en önemli vasıtalardan biri olduğunu göstermeye gayret ettik. Bu konuyu ele alırken, semantik incelenmesinden ziyade doğru ve ahlâki kullanımı neticesinde bilginin topluma yön verdiğini kanıtlamaya çalıştık. Giriş ve üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde maddi ve manevi kalkınmaya dikkat çekerek, kalkınmanın iki yönlü bir oluşum olduğunu vurguladık. İkinci bölümde insan bilgi ilişkisini, bilginin kaynaklarını, bilginin doğru ve ahlâki kullanımının gerekliliğini belirttik. Üçüncü bölümde ise bilgi toplum ilişkisini inceleyerek, toplumun kalkınmasında bilginin itici güce sahip bir mekanizma vazifesi gördüğünü tespit ettik. Kur'ân'dan hareketle Peygamberlerin toplumun ahlaki yapısını düzeltmek için gönderildiklerini aynı zamanda da toplumun maddi yönden ilerlemesinde ilmi gelişmelere olan katkılarını âyetlerden iktibasla göstermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Information Quran has given a great importance and has been read the first order. As a result, Islamic civilization has become the information civilization. Human and society constitutes one of the main topics of the Quran. In this regard, to give direction to people and society, information with regard to the formation of cultures and civilizations, has an important place. And will save human society from collapse, it will pave the way, to show the truth of life and the eternal homeland and is an important means of information to guide us in all areas. In this study, the construction of the civilization of knowledge, we have endeavored to show that it is one of the most important means by which society and the development of property in the spiritual sense. When addressing the subject knowledge, rather than the result of the examination are accurate and ethical use of semantic knowledge, we have tried to prove that give direction to the knowledge society. Introduction and the first part of this thesis consists of three parts drawing attention to the material and spiritual development, we have stressed that the development of a two-way process. In the second part of the human relationship information, the sources of information, we have discussed the correct and ethical use of information. In the third section examining the relationship information society, knowledge in community development, we have stressed that a mechanism has a duty driving force. Moving from the Qur'an that the Prophet sent to fix the moral structure of society, we also aim to show that they can contribute to materiaol progress of society.