Ortaokul müzik derslerinde melodika kullanımına yönelik öğretmen görüşleri
The aspects of teachers to the usage of melodica in secondary school music lessons
  1. Tez No: 526222
  2. Yazar: ORKUN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. ENVER TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İlk olarak 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren kullanılmaya başlanan melodika, hem tuşlu hem de üflemeli bir çalgı olma özelliği taşıması sebebiyle müzik eğitimi alanında diğer okul çalgılarının yanında önemli bir yer edinmiştir. Bu araştırmada; ortaokullarda yürütülen müzik dersleri kapsamındaki melodikanın kullanım durumu, milli eğitim öğretim programındaki uygulanabilirliği, öğrencilerin melodikayı çalma konusundaki ilgi düzeyleri ve melodikanın maliyeti açısından okul çalgısı olmaya elverişlilik durumları incelenmiştir. Araştırmanın evreni Ankara ili, Örneklemini ise Çankaya ilçesi oluşturmaktadır. Araştırma betimsel bir araştırma olup veriler yüz yüze görüşme (mülakat) ve anket yoluyla elde edilmiştir. Araştırmada; melodikanın en çok kullanılan okul çalgıları arasına girdiği, öğrencilerin melodika çalma konusunda istekli oldukları, çalgının maliyeti bakımından edinilebilir olduğu görülürken ülkemizde melodika kullanımı ile ilgili yeterli yardımcı kaynak bulunmadığı sonucuna ulaşılmış ve bu doğrultuda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Melodica, which started to be used in the second half of 20th century, has become an important musical instrument beside other school instruments as it is both a clavier and a wind instrument. In this research, the use of melodica in music lessons at secondary schools, its applicability in the curriculum of Ministry of National Education, students' levels of interest in playing the melodica and its affordability as a school instrument have been analysed. The population of this research is Ankara and the sample is Çankaya district. This is a descriptive study and the data is collected through interviews and questionnaires. It is concluded in the research that melodica is one of the most frequently used school instruments, the students are willing to play the melodica and melodica is affordable. However, there are not enough supplementary resource materials for teaching melodica and some implications are provided in this respect.