Fuar turizmi ve gelişimi: Manavgat destinasyonundaki turizm sektörü temsilcilerinin bakış açısına yönelik bir uygulama
Fair tourism and its development: An application on the views of tourism sector representatives in Manavgat destination
  1. Tez No: 526223
  2. Yazar: HÜSEYİN KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
21. yüzyılda fuarlar, tToplamicari bazda bir pazarlama ve tanıtım aracıdır ve ürünlerin piyasaya sürülmesinde etkin olarak kullanılmaktadır. Fuarlar yapılış amaçlarına göre büyük veya küçük ölçekli organizasyonlar olarak planlanabilmekte; benzer türde ürünlerin ya da geniş bir yelpazede ürünlerin tanıtımı yapmak amacıyla da kullanılmaktadır. Yapılan bu fuar organizasyonları sadece ticari hedefler planlanarak yapılmamakta ayrıca turizmi, sosyal ve coğrafi çevreyi de kapsayacak hedefleri ele alınarak ortaya konulmaktadır. Bu çalışmada, fuarcılığın gelişimi ve Antalya'nın Manavgat ilçesinde faaliyet göstermekte olan 4 ve 5 yıldızlı oteller ile A-Grubu seyahat acentelerinin yöneticilerinin fuar turizmine ve fuarlara bakış açıları ele alınmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Manavgat'ta faaliyet gösteren 134 turizm sektör temsilcisine anket uygulanmıştır. Anket neticesinde elde edilen veriler kullanılarak; Frekans, Korelâsyon ve Regresyon analizleri yapılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre, yöneticilerin fuarlara bakış açıları altı bağımsız değişken kullanılarak açıklanmıştır. Bulgulara göre; yöneticilerin fuarlara bakış açıları, onların fuarlardan beklentileri, fuarların sağlandığı ekonomik ve toplumsal yararlar, fuarlardan memnuniyet, fuarlar hakkında sahip olunan olumlu düşünceler ve fuarların algılanma biçimi konularından etkilenmektedir
Özet (Çeviri)
In the 21st century, fairs are a marketing and promotional tool on a commercial basis and are effectively used to market products. Fairs can be planned as large or small scale organizations according to their purpose of construction; It is also used to promote similar products or a wide range of products. These fair organizations are not only made by planning commercial targets but also by taking targets that will cover tourism, social and geographical environment. In this study, the development of fairs and the perspectives of the directors of 4 and 5 star hotels and A-Group travel agencies operating in Manavgat province of Antalya about tourism fairs and the fairs in general were taken into consideration. In accordance with this purpose, a questionnaire was applied to 134 tourism sector representatives working in Manavgat. Using the data obtained as a result of the questionnaire; Frequency, Correlation and Regression analyzes were carried out. According to the analysis results obtained, the perspectives of directors concerning fairs have been explained using six independent variables. According to findings; the directors' perspectives concerning fairs can be affected by their expectations from the fairs, the economic and social benefits provided by the fairs, the satisfaction from the fairs, the positive thoughts about the fairs and the ways that the fairs are perceived.