Türkiye-İsrail ilişkilerinin analizi: Kontrüktivist (inşacı) bir yaklaşım
Analysis of Turkey-Israel relations: A constructivist approach
- Tez No: 526225
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF BEHİÇ ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışma, uluslararası ilişkiler yaklaşımları içerisinden Konstrüktivist (İnşacı) bakış açısı çerçevesinde, başlangıcından 2012 yılına kadar Türkiye ve İsrail ilişkilerinin gelişim sürecine odaklanmaktadır. Bu bağlamda kimlik kavramına özel bir değer atfeden çalışma, zaman içerisinde iki ülkedeki kimlik kavramlarının nasıl bir süreçten geçtiğini ve bu kavramın iki ülke arasındaki ilişkileri hangi yönde etkilediğini incelemektedir. Çalışmanın ulaştığı en temel sonuçlardan birisi, kimlik kavramının birbirinden farklılaşan formlarda ortaya çıkabildiği ve farklı yansımaları olabildiğidir. Türkiye örneğinde, batılı/modern ve laik bir kimlik inşası ele alınmıştır. İlerleyen süreçte devleti yöneten elitlerin tanımladığı ve topluma sunduğu kimliğin, bütünüyle toplumsal meşruiyet sağlayamadığı ve süreç içerisinde yeniden yorumlandığı görülmüştür. İsrail örneğinde ise, Siyonizm kavramı bir kimlik olarak İsrail dış politikasının yaklaşım ve yöntemlerini belirlemiştir. İsrail'de kimlik değişimi neticesinde ülkenin dış politik davranışlarında bir değişiklik görülmemiştir. Dolayısıyla çalışmada, Türkiye'de kimlik bağlamında yaşanan gelişmelerin, Türkiye-İsrail ilişkilerine doğrudan etkisi olduğu savunulmaktadır. Türkiye–İsrail ilişkileri tarihi boyunca sürekli olarak inişli çıkışlı olmuştur. Çalışmada bu iki ülkenin yakın gelecekte birbirinden farklı dış politikalar izleyecekleri savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which is formed within the framework of Constructivist perspective in international relations approaches, focuses on the development process in Turkey-Israel relations from the early day until 2012. In this context, this study, which gives a special value to the concept of identity, examines how the concepts of identity in the two aforementioned countries have gone through a transformation process and how this concept affects the relations between the two countries. One of the most important results of the study is that the concept of identity can emerge in different forms and have different reflections. In the case of Turkey, the western/modern and secular identity construction is discussed. In the following process, it was seen that the elites, who governed state, and the identity they offered to the society, could not provide social legitimacy and reinterpret within this process. In the case of Israel, the concept of Zionism identified the approaches and methods of Israel's foreign policy as an identity. As a result of the change of identity in Israel, there has been no change in the foreign policy behaviors of the country. Therefore it is believed that Turkey-Israel relations are directly under effect of developments in Turkey, which the study of identity shows. Turkey-Israel relations have always been bumpy throughout its history. This study is argues that Turkeys and Israels foreign policy will follow different from each other in the near future.