Reflections on Turkish- Israeli relations
Türk-İsrail ilişkilerinin yansımaları
- Tez No: 94987
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KİBAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu tezin amacı Türk-İsrail ilişkilerinin kısa bir tarihçesini sunmak, gelişen ilişkilerin nedenlerini ve esaslarını göstermek ve iki ülke arasındaki yakınlaşmanın Ortadoğu'daki yankılarını açıklamaktır. Tezin ilk bölümü 1990 yılı öncesi ve sonrası Türk-İsrail ilişkileri hakkında bilgi vermektedir. Bu bölümde tarihte Türkler ve Yahudiler arasındaki ilişkiler kısaca anlatıldıktan sonra İsrail Devletinin kurulmasından sonraki Türk-İsrail ilişkileri özetlenmiştir. Bu bölümde ayrıca 1990 sonrası dünyadaki önemli gelişmeler ve iki ülke arasındaki ziyaretler de yer almaktadır. İkinci bölümde Ankara ve Tel Aviv arasındaki gelişen ilişkilerden iki ülkenin ne gibi avantajlar elde ettiği gösterilmiştir. Bu bölümde ayrıca Türkiye ve İsrail'in neden birçok alanda dayanışmaya gittiği ve askeri anlaşmalar imzaladığı konuları üzerinde durulmuştur. Bu bölüm ayrıca ilişkilerin nedenlerini ve esaslarını da içermektedir. Üçüncü bölümde Türkiye ve İsrail arasındaki gelişen ilişkilerin bölgedeki yankılarının bir analizi yer almaktadır. Bu bölüm Türk-İsrail yakınlaşmasının yirminci yüzyılın sonunda Ortadoğu politikalarını nasıl etkilediğini analiz eder ve ayrıca bazı bölge ülkelerinin yakınlaşmaya verdiği tepkiler hakkında bilgi içerir. Çalışmanın bitiş bölümü daha önceki bölümlerde yer alan fikirlerin özetini ve ilişkilerin geleceği konusundaki tahminleri içerir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this thesis is to present a brief history of Turkish-Israeli relations, to display the essence and motives of these relations, and to explain the repercussions of the rapprochement between the two countries in the Middle East. The first chapter of this thesis presents information pertaining to Turkish- Israeli relations before and after the 1990s. Following an account of the relations between Turks and Jews in history, this chapter includes a brief history of the Turkish-Israeli relations from the establishment of Israel. It also analyses the important changes in the 1990s and gives details about high level visits between the two countries. The second chapter shows that there are several advantages that both Jerusalem and Ankara gain as a result of their growing closeness. This chapter focuses on the reasons why Israel and Turkey signed military agreements and cooperated in various areas. It also includes the essence of the relations and what the components of this relationship are. The third chapter presents an analysis of the repercussions of the developing relations between Turkey and Israel. It analyses how this rapprochement affected the course of Middle Eastern politics at the end of the twentieth century. This chapter also provides information about the reactions of some regional states to Turkish-Israeli rapprochement. Finally, the conclusion part of the study includes an overview of the ideas employed within the previous chapters and it also predicts what the future holds for this relationship. m