E-government implementation in public administration of Georgia
Gürcistan kamu yönetiminde e-devlet uygulamaları
  1. Tez No: 526248
  2. Yazar: NATIA CHALIGAVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEVRİM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma Gürcistan Kamu Yönetiminde mevcut e-devlet sürecini değerlendirmesini ve kamu Yönetim sisteminde e-devlet uygulamaları tarafından sağlayan katkıları incelenmesini amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacına ulaşmak için araştırma dört bölümden oluşmaktadır: betimsel çalışmayı temsil eden ilk üç bölüm, aşağıda belirtilen konularının literatür taramasını kapsamaktadır: literatür çalışmanın ilk bölümü Gürcistan Kamu Yönetim sisteminin genel yapısını ve günümüze kadar Gürcistan kamu yönetimin sisteminde yaşayan tarihsel gelişim süreçleri detaylı bir şekilde incelemektedir. E-devlet kuramsal çerçevesi hakkında bilgi içeren bu çalışmanın ikinci bölüm ise akademisyenler tarafından geliştirilen ve önerilen edevlet gelişim modelleri ve etkileşim türlerini incelemektedir. Bu çalışmanın üçüncü bölüm elektronik hükümet gelişim endekslere göre en e-devlet projeleri en başarılı bir şekilde uygulanan dört ülke örneklerini değerlendirmektedir ayrıca bu bölümün son kısmında Gürcistan Kamu yönetim sisteminde gündeme kadar uygulayan e-devlet politikasını ve projelerini detaylı bir şekilde incelenmektedir. Tezin dördüncü bölümünde alan araştırma için niteliksel ve niceliksel araştırma yöntemlerini uygulayarak Gürcistan Kamu Yönetim sisteminde mevcut e-devlet sürecini değerlendirilmeye ve e-devlet uygulamaların kamu yönetime sağladığı katkıların araştırmaya çalıştırılmıştır. Literatür taraması ve alan araştırma sonuçları bakımından Gürcistan hükümeti, Gürcistan kamu Yönetim sisteminde e-devlet politikaları uygularken ve e-devletle ilgili girişimleri ve projeleri yürütürken oldukça başarılı olduğunu söylenebilir. Edevlet uygulamaları tarafından sağlayan katkılar oldukça önemli, ilerleyen ve esaslıdır. Yürütülen alan araştırması Gürcistan kamu yönetiminde e-devlet katkılara yönelik kamu görevlerinin algılarının ölçmesini sağladı. Literatür üzerinde yapıldığı çalışmalarına ve yürütülen alan araştırmanın sonuçlarına göre Gürcistan hükümeti günümüze kadar birçok e-devletle ilgili girişimlerini ve projelerini gerçekleştirdiği görünmektedir, ayrıca uygulanmış e-devlet projeleri Gürcistan kamu yönetiminde oldukça önemli gelişmeler sağlayıp sağlanmasını devam etmekte olduğunu söylenebilir. Gürcistan hükümeti Gürcistan kamu yönetiminde daha fazla gelişmelerini sağlamak için oldukça kararlı ve istikrarlı olduğunu söylenebilir. Anahtar Sözcükler Gürcistan, E-Devlet, Kamu Yönetimi, Elektronik Hükümet Projesi
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate current e-government process in public administration of Georgia and to investigate the contributions which are provided by the implementation of e-government initiatives throughout the public administration system. In order to address the purpose of the study the research consisted with four chapters, the first three chapters representing descriptive study, the literature review of the following subjects: the first chapter related to discussion on general structure of Georgian public administration system and consisted with in detailed review of Georgian public administration system since the ancient time up to the present day, the second chapter including information about theoretical framework of egovernment and represents development models and interaction models of egovernment developed and proposed by the scholars. The third part of this study evaluates e-government implementations in the four countries which are the top ones according to the Electronic Government Development Index and the performance of e-government policies in Georgia public administration. In the fourth part of the thesis the field study has been conducted, for the field study quantitative and qualitative research methods were consıdered appropriate, the field study intended to evaluate current e-government processes in public administration system of Georgia and to investigate the contributions which are provided by the implementation of egovernment initiatives throughout the public administration system. In regards to the literature review and the outcomes of the field study it can be mentioned that government of Georgia is quite successful during the implementing egovernment related initiatives and projects throughout the Georgian public administration system. The contributions were provided by e-government implementation are important, progressive and essential. The field study has been conducted enabled the measurement of perceptions of public servants towered the egovernment contributions through the public administration system of Georgia. As it can be seen in the literature review government of Georgia up to the present day has already implemented several e-government related initiatives and projects and still remains the enthusiasm to keep implementation of e-government and provide more development of public administration system in regards to e-government implementation. Key Words Georgia, E-Government, Public Administration, E-Government Project