Azerbaycan kamu yönetiminde e-devlet uygulamaları
E-government implementations in public administration of Azerbaijan
  1. Tez No: 423591
  2. Yazar: LEYLA SULTANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEVRİM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
SULTANLI, Leyla. Azerbaycan Kamu Yönetiminde E-Devlet Uygulamaları, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2016. Bu çalışmanın amacı, Azerbaycan'daki e-Devlet sürecinin değerlendirilmesi ve e-Devlet uygulamalarının Azerbaycan kamu yönetimine ne tür katkılar sağladığının tespit edilmesidir. Bu amaçla da tezin ilk bölümünde Azerbaycan'ın kamu yönetiminin genel yapısı; Azerbaycan kamu yönetimi sisteminin tarihsel gelişim süreci, Anayasa'nın kabulü ile temeli oluşturulan yeni yasal düzen, Azerbaycan'da şu an mevcut olan siyasal ve yönetsel yapı ele alınmış; ikinci bölümünde bilgi toplumunun vazgeçilmez öğesi ve bir çok ülkenin de devlet politikası olan e-Devlet modeli üzerine literatür çalışması yapılarak e-Devlet uygulamalarının kavramsal boyutu incelenmiş ve üçüncü bölümdeyse dünyada ve Azerbaycan'da mevcut olan e-Devlet uygulamaları sırayla değerlendirilmiş, e-devlet politikalarının Azerbaycan kamu yönetiminde uygulanma süreci genel hatlarıyla irdelenmiştir. Son bölümdeyse, Azerbaycan Kamu Yönetiminde E-Devlet Uygulamaları üzerine yürütülen bir alan araştırmasıyla e-Devlet politikalarının Azerbaycan kamu yönetiminde uygulanma sürecinin güncel durumu değerlendirilmeye çalışılmış ve bu sürecin Azerbaycan kamu yönetimine ne tür katkılar sağladığı araştırılmıştır. Yürütülen alan araştırması sonucunda elde edilen bulgulardan hareketle, e-Devlet uygulamalarının Azerbaycan kamu yönetimine olumlu yönde katkılar sağladığı söylenebilir. Tez kapsamında yapılan literatür çalışmaları ve alan araştırması sayesinde genel olarak Azerbaycan'ın e-Devlet uygulamalarına ilişkin genel tutumunun pozitif olarak değerlendirilebileceği, Azerbaycan'ın etkin bir e-Devletin, sağlıklı bir bilişim altyapısı ile yaşam bulabileceği tespitini kaide aldığı ve sağlıklı bir bilişim altyapısının hazırlanması için gerekli kamu politikalarını oluşturduğu, gerekli düzenlemeleri gerçekleştirdiği, Azerbaycan hükümetinin kamu kurum ve kuruluşların sunduğu tüm hizmetlerin elektronik ortama taşınması konusunda istekli ve istikrarlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SULTANLI, Leyla. E-Government Implementations in Public Administration of Azerbaijan, MASTER Thesis, Ankara, 2016. The purpose of this study is the evaluation of e-Government process in Azerbaijan and assessment of its contributions to public administration. Therefore, first part of the thesis examines the following subjects; general structure of public administration in Azerbaijan, historical development process of Azerbaijan public administration system, new legal order based on admission of the Constitution, current political and administrative structure. The second part investigates conceptual dimensions of e-Government implementation with a literature study on e-Government model which is an irreplaceable part of information society. The third part evaluates e-Government implementations in the world and in Azerbaijan respectively, and then it evaluates implementation of that process and performance of e-Government policies in Azerbaijan public administration. In the last part, by conducting a field study, it was endeavoured to evaluate current situation of implementation process of e-Government policies in Azerbaijan public administration and to investigate the contributions this process makes to Azerbaijan public administration. According to the results of field study, it can be said that e-Government implementations make positive contributions to Azerbaijan public administration. Resting on the findings of both the literature review and field study, it was concluded that general approach of Azerbaijan toward e-Government implementations can be evaluated positively. Azerbaijan government is determined to create an effective e-Government with a healthy information infrastructure. In this framework, necessary public policies and regulations were formed for establishing this infrastructure. Finally, it can be said that Azerbaijan government is enthusiastic and determined in transferring all public services to electronic environment.