Kültür ve kurumsal yönetimin firmaların gönüllü bilgi açıklama düzeyine etkisi: BIST şirketleri üzerinde bir çalışma
Effects of culture and corporate governance on firms' voluntary disclosure level: A study on BIST firms
- Tez No: 526251
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÇÜRÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Sermaye piyasalarının gelişmesi ile birlikte yatırımcıların karar vermeleri daha çok bilgiye sahip olmaları gerekliliğini doğurmuştur. Bu kapsamda, firmaların bilgi açıklama düzeyleri ve istekleri önem kazanmıştır. Araştırmalar firmaların bilgi açıklama düzeylerinin değişik faktörlerden etkilendiklerini ortaya koymaktadır. Firmaların faali-yette bulundukları çevredeki kurumsal yönetim uygulamaları ve kültür, bilgi açıklama düzeyini etkileyen başlıca faktörlerdir. Bu çalışmada, kültür ve kurumsal yönetimin Borsa İstanbul'da işlem gören firmaların kamuya gönüllü açıkladıkları bilgi düzeyine etkisi Hofstede-Gray modeli esas alınarak analiz edilmiştir. Kültür ve kurumsal yönetim değişkenlerinin yanısıra firma spesifik değişkenlerin de dikkate alındığı çalışma sonu-cunda yönetim kurulunun yapısı, firma büyüklüğü, bağımsız denetçi ve eğitim, firmaların açıkladıkları bilgi düzeyini etkileyen başlıca önemli faktörler olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
With the development of capital markets, the decision of investors has necessi-tated more knowledge. Within this scope, the level of information disclosure and desire of the companies gained importance. Research shows that information disclosure levels of firms are affected by various factors. Corporate governance and culture, in where companies operate, are the main factors that affects the disclosure level. In this study, the impact of culture and corporate governance on voluntary disclosure practices of the companies that are traded in Istanbul Stock Exchange was analyzed on the basis of the Hofstede-Gray model. In the result of the study which consider the company-specific variables as well as culture and corporate governance variables, the structure of the board, firm size, independent auditor and education were found to be important factors to explain firms' disclosure levels.