Kırmızı pancar betalainlerinin enkapsülasyonu
Encapsulation of beetroot betalains
  1. Tez No: 526272
  2. Yazar: KARDELEN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ERSUS BİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında iyonik jelleşme yöntemi kullanılarak kırmızı pancar konsantresindeki betalainlerin enkapsülasyonu gerçekleştirilmiştir. Enkapsülasyon işlemine etki eden parametrelerin optimizasyonuDesign-Expert (versiyon 7.0.0, Statease Inc., Minneapolis, MN, USA) programı ile yanıt yüzey yöntemi kullanılarak Box-Behnken deneme desenine göre gerçekleştirilmiştir. Bu aşamada, enkapsülasyon işlemine etki eden parametreler; (i) kaplama maddesi konsantrasyonu (%1, 2, 3), (ii) aktif madde (70 °Bx kırmızı pancar konsantresi) konsantrasyonu (%5, 10, 15) ve (iii) CaCl2 çözeltisinde bekleme süresi (5, 32, 5, 60 dk) olarak seçilmiştir. Enkapsülasyonda kaplama maddesi olarak sodyum aljinat kullanılmıştır. Optimum işlem parametreleri, kapsüllerdeki betalain miktarının en yüksek olduğu koşullar olan, %1,7 kaplama materyali konsantrasyonu, %14,81 aktif madde konsantrasyonu ve 5 dk bekleme süresi olarak belirlenmiştir. Bu parametreler kullanılarak üretilen kapsüllerin betalain miktarı 632,653 ppm olarak bulunmuştur. Optimum işlem parametreleri kullanılarak iyonik jelleşme yöntemi ile kırmızı renkli kalsiyum aljinat kapsülleri üretilerek kapsüller vakumlu etüv kullanılarak 40 ºC'de 20 sa boyunca %11,39±0,75 nem içeriğine kadar kurutulmuştur. Kurutulmuş kapsüllerin depolama süresince betalain stabilitesi ve renk değerindeki (L*, a*, b*) değişimleri belirlemek amacıyla kapaklı ve alüminyum folyo ile sarılmış cam kavanoz içerisinde oda sıcaklığında (25±1 ºC) depolanan örnekler 6 hafta boyunca depolanmıştır. Kapsüllerden bir haftalık periyotlarla örnek alınarak betalain miktarı ve renk değerlerindeki değişim incelenmiştir. 6 hafta boyunca bir haftalık periyotlarla alınan örneklerdeki +a*(kırmızılık) değerinin depolama süresince azaldığı gözlemlenmiştir. Bu azalma ilk 2 hafta istatistiksel açıdan önemli bulunurken (p>0,05), 3.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, beetroot betalains were encapsulated using ionic gelation technique as an encapsulation method. The study consisted of five steps. In the first step, the optimum encapsulation process parameters were determined using Design-Expert (versiyon 7.0.0, Statease Inc., Minneapolis, MN, USA) program and responce surface methodology. In this step, the parameters which are effect to encapsulation process selected as coating material concentration (1, 2, 3%), core material concentration (70 °Bx beetroot juice concentrate) (5, 10, 15%) and waiting time (5, 32, 5, 60 min.). Sodium alginate was used as a coating material for encapsulation. In the second step, red calcium-alginate beads were produced by ionic gelation method using optimum process parameters. In the third step, beads were dried at 40 ºC during 20 hours using vacuum dryer. In the fourth step, changes of betalain stability and color values (L*, a*, b*) of beads which were produced at optimum conditions and dried using vacuum dryer were investigated during storage. Beads were storaged in jar coated with aluminum foil during 6 weeks at room temperature (25 ºC). Each week, samples were analyzed to detemine changes of betalain stability and color values. In the fifth and last step, beads were used as a colorant in yogurt and investigated efficiency. Optimum process parameters according to highest betalain amount in the beads were determined as 1,7% coating material concentration, 14,81% core material concentration and 5 min. waiting time. During the 6 weeks +a* (redness) value of beads have decreased.