Makroekonomik değişkenlerin şirket performansı üzerindeki etkileri
The effects of macroeconomic variables on the firm performance
  1. Tez No: 526282
  2. Yazar: EZGİ SEYHAN SAYLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YALAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde makroekonomik değişkenlerin firmaların performans kriterleri üzerindeki etkileri 2000-2016 dönemine ait 28 farklı ülke için panel veri regresyonu yöntemi ile test edilmiştir. Her bir ülke için 7 ve 28 ülke için toplamda 196 farklı makroekonomik değişken oluşturulurken, her şirket için 3 ve 1237 şirket için toplamda 3711 adet firmaya özgü performans kriteri analize dâhil edilmiştir. 26 farklı panel grubuna ait toplamda 78 farklı tahmin modeli oluşturulmuştur. Tezde ayrıca ülkelerin gelişmişlik düzeyinin, coğrafi kümelenmelerinin ya da her bir ülkenin kendine özgü sosyo-ekonomik farklılıklarının makroekonomik değişkenlerin firmaların performans kriterleri üzerindeki etkilerini değiştirip değiştirmediği analiz edilmiştir. Bu kapsamda bu tezin ampirik bulguları makro ekonomik faktörlerin şirket performans kriterleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğunu göstermektedir. Ayrıca makroekonomik faktörlerin firmaların performans kriterleri üzerindeki etkileri ülkelerin gelişmişlik düzeyine, coğrafi kümelenmelerine ve her ülkenin kendine özgü sosyo-ekonomik koşullarına göre önemli farklılıklar göstermektedir. Bu kapsamda tüm ülkeleri temsil edecek tek bir ekonometrik model ile firma performansı ve makroekonomik değişkenler arasındaki ilişkinin açıklanması mümkün değildir. Bu bulgular şirket performansını artırmaya yönelik alınan kararlarda şirket yöneticilerine yol gösterebilmektir.
Özet (Çeviri)
The thesis investigates the effects of macroeconomic variables on the firm performance by using panel data regression method for 28 different countries belonging to the period 2000-2016. For each country 7 and a total of 196 different macroeconomic variables for 28 countries were created, also for each company 3 and a total of 3711 company-specific performance criteria for 1237 companies included in the analysis. A total of 78 different estimation models were created for 26 different panel groups. The thesis also analyzes whether the level of development, geographical clusters or the specific socio-economic disparities of each country effects these relationship. The empirical findings of this thesis show that macroeconomic factors have a statistically significant effect on firm performance criteria. Moreover, the effects of macroeconomic factors on the performance criteria of firms vary significantly according to the level of development, geographical clusters and the specific socio-economic conditions of each country. In this context, it is not possible to explain the relationship between firm performance and macroeconomic variables with a single econometric model to represent all countries. These findings are to guide the company managers in the decisions making process which increase the company performance.