Çevresel sosyal ve yönetişim değerlerinin şirket performansına etkisi: Borsa İstanbul üzerine bir araştırma
The effect of environmental, social and governance values on company performance: A research on Borsa Istanbul
- Tez No: 941997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SABRİ TOPAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Şirketlerde sürdürülebilirlik kavramının önemi giderek artmaktadır. Şirketlerin sürdürülebilirlik değeri, Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) değerlerinin bileşiminden oluşmakta ve sürdürülebilirlik raporunda paydaşlara sunulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren imalat şirketlerinde ESG ve ESG yi oluşturan Çevresel (E), Sozyal (S) ve Yönetişim (G) değerlerinin şirket performansı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla BIST Sınai Endeksinde (XUSIN) yer alan 10 şirketin, 2013-2023 dönemini kapsayan panel veri seti oluşturulmuştur. Kurulan modellerde ROA ve TOBINQ performans ölçüsü olarak seçilen bağımlı değişkenlerdir. Sekiz modelin kurulduğu çalışmada Varlık Devir Hızı (ADH), Cari Oran (CO), Finansal Borçların Özkaynaklara Oranı (FBÖZ) ve Net Satışların Reel Büyüme Oranı (NSRB) tüm modellerde şirkete özgü kotrol değişkeni olarak yer alırken, Reel Döviz Kuru (lnREDK), Ekonomik Büyüme Oranı (GDP) ve Enflasyon Oranı (ENF) makroekonomik değişken olarak modellerde dahil edilmiştir. Analiz sonucunda, ESG, E, S ve G değişkenlerinin ROA üzerinde istatistiki olarak anlamlı bir etkisi bulunamamıştır. TOBINQ üzerinde ESG, S, ve G değişkenleri %90 güven düzeyinde istatistiki olarak anlamlı ve negatif bir etkiye sahipken, E değişkeninin ise anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of the concept of corporate sustainability is increasing. The sustainability value of companies is composed of the combination of Environmental, Social and Governance (ESG) values and is presented to stakeholders in the sustainability report. This study investigates the effect of ESG and its components (Environmental (E), Social (S) and Governance (G) ) values on company performance in Turkish manufacturing sector. For this purpose, panel data set covering the period 2013-2023 of 10 companies included in the BIST Industrial Index (XUSIN) was created. Return on Assets (ROA) and Tobin's Q (TOBINQ) are the dependent variables selected as performance measures in the established models. In the study Asset Turnover Ratio (ADH), Current Ratio (CO), Financial Debt to Equity Ratio (FBÖZ) and Real Growth Rate of Net Sales (NSRB) were included as company-specific control variables, while Real Exchange Rate (lnREDK), Economic Growth Rate (GDP) and Inflation Rate (ENF) were included as macroeconomic variables in all the models. The analysis found no statistically significant effect of ESG, E, S and G value on ROA. ESG, S and G value have a statistically significant and negative effect on TOBINQ at the 90% confidence level, the E variable has no significant effect.