Türk turizm sektöründe turizm geliştirme kooperatiflerinin yeri ve hizmet düzeyi
- Tez No: 52630
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kooperatif, elbirliği ile karşılıklı yardımla kişilerin ihtiyaçlarını giderebilmek amacıyla kurulmuş bir örgüttür. Farklı ekonomik yapılar içinde olsalarda amaç ve ilkeler aynıdır. İhtiyaç duyulan her alanda faaliyete sokulabilirler. Dünyadaki hızlı ekonomik ve sosyal gelişmeler, sosyal turizm olayının doğma sına yol açmış, ücretli izinler de turizm hareketlerini canlandırmıştır. Bu canlılık içinde, daha ucuz dinlenme ve tatil imkanı arayışları, turizm geliştirme kooperatiflerini ortaya çıkarmıştır. Sanayileşmeyi temel hedef olarak alan Türkiye turizme, özellikle döviz kazan dırıcı etkilerini fark ederek plânlı dönemlerle birlikte ilgi göstermiş, politika belirlemiş ve teşvik etmeye başlamıştır. Turizm Geliştirme Kooperatifleri, ülkenin turizm hareketine öteki ekonomik ve sosyal sektörlerde olduğu gibi, girişimcilik, istihdam, döviz girdisi ve yatırım imkanı sağlamaktadırlar. İnsanların sosyal, ekonomik ve kültür durumlarının iyileştirilmesinde de önemli bir seçenek olmaktadırlar. Türkiye'de, Turizm Geliştirme Kooperatifleri'nin tam anlaşılamamış olmaları nedeniyle, başta finansman ve eğitim olmak üzere birçok sorunları bulunmaktadır. Bunların aşılması durumunda, turizm sektöründeki yerleri ve hizmetlerindeki kalite yükselecektir.
Özet (Çeviri)
Cooperdive is an organization whic is established to remove the necessities of human being through mutual assistance based on cooperation. Even, their economic structures are different, their aims and principles are same. They can be activated in every area needed. The recent economic and social developments in the world, caused the birth of social tourism, and also the paid holidays gave rise to the development of tourism. In this framework, the search for cheaper holidays gave rise to the tourism development co operatives. Turkey, as the industrialization is its main terget, paid attention to tourism with planning, determined a policy and encourage, and kept in mind the gains of foreign cur rencies. Tourism development cooperatives provides employment, foreign currency, in vestment to the tourism as well as the other economic and social sectors. In the improve ment of social, economic and cultural level of human being, this is an importent factor. In Turkey, the tourism development cooperatives are facing with lots of prob lems, especially financial and educational, because of they are not understood excatly. If these problems are overcome, the place of tourism development cooperatives in the tou rism sector and the quality of their services will improve.