Kamu örgütlerinde çatışma ve verimliliğe etkisi
  1. Tez No: 52631
  2. Yazar: MEHMET ÖZEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAMİL UFUK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Toplumsal hayat bir nevi örgütsel yaşamdan ibarettir. İnsanlar bir takım ihtiyaçlarını karşılamak, formal amaçları yanında informal amaçlarını gerçekleştirmek arzusuyla zamanlarının büyük bir çoğunluğunu örgütlerde geçirirler. örgüt amaçlarının verimli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için örgüt amaçları ile personel amaçlarının uyumlu hale getirilmesi gerekir. Söz konusu amaçlar arasında uyumu bozan bireysel, örgütsel ve örgüt dışı nedenler olabilir. Bu nedenler personel arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyerek çatışmalara neden olur. Bu şekliyle çatışmalar verimliliği düşürücü bir etkendir. Başka bir açıdan ise, çatışma, personel arasında rekabete, yarışmaya yol açabilir; böylece personel performansını artırabilir. Diğer taraftan örgüt sorunlarının gün yüzüne çıkmasına, bunların çözümlenerek daha sağlıklı bir örgüt yapısı oluşturulmasına zemin hazırlar. Bu da örgüt verimliliğini olumlu etkileyecektir. örgütlerin kendilerini yenileyebilmeleri, geliştirebilmeleri için“çatışma”dan yararlanılabilir. Tabi bunun için çatışmaların iyi bir şekilde yönetilmeleri gerekir. Bununla beraber yukarıdaki ifadeler kamu örgütleri için geçerli olmayabilir. Bu nedenle de kamu örgütlerinde çatışmalar verimlilik açısından işlevsel olmayabilir.
Özet (Çeviri)
Social life is composed of a kind of organizational living. Individuals spend most of their times in organizations in order to meet a set off their needs and to realize their both formal and informal aims. In order to realize organizational objectives productively, it is required to put organizational and individual objectives in a harmonious way. Among the preceding reasons, these may be individual, organizational and environmental reasons which destroys the harmony. Such reasons effect the relations among the personal negatively and cause conflicts. In this case, conflicts are reasons which decrease the productivity. On the one side conflict may cause rivalry and competition among the personnel, and also this situation may increase performances of the personnel. On the other side conflict may secure the arising of organizational problems, and it may prepare the ground for a sound structure of the organization by means of solution of these problems. And this situation effects the organizational productivity positively. One may make use of conflict for "organizations to modify and develop themselves. Certainly conflicts must be managed properly. However, the matters mentioned above may not be valid for public organizations. Therefore, the conflict among the public organizations may not be functional for productivity.