İslam ekonomisi çerçevesinde tarımsal emtia ticareti ve finansmanı üzerine bir alan araştırması
A field research on agricultural commodity trade and its finance in the context of Islamic economy
  1. Tez No: 526300
  2. Yazar: HÜSEYİN ERGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmanın konusu; tarımsal emtia ticaretinde yeni bir model ortaya koyabilmek, mevcut ticaret borsalarında gerçekleştirilen spot piyasa işlemlerine derinlik sağlayacak elektronik platform işlemlerini modellemek ve tüm bu çalışmaların İslam ekonomisi çerçevesinde analiz edilmesini sağlamaktır. Anketler iki aşamadan oluşmaktadır. Öncelikle lisanslı depoculuk, elektronik ürün senetleri ve bunlar hakkında bilgiyi ölçmek için üreticilere, arkasından tüccarlara anketler yüz yüze görüşme yöntemi tercih edilerek gerçekleştirilmiştir. Yüz yüze görüşme tekniği, araştırmanın sonuca ulaşması açısından soruların net anlaşılması, denetimin sağlanması bakımından diğer anket yöntemlerine göre daha sağlıklıdır. Araştırma konusu anketler 2017 yılı Ağustos-Kasım ayları arasında yapılmıştır. Bölgenin ve ülkenin en büyük ticaret borsalarından biri olan Konya Ticaret Borsası elektronik satış salonunda üreticilere anketler uygulanmış, Konya Büyük Buğday Pazarı'nda tüccarlara yönelik anketler uygulanmıştır. Araştırma öncelikli olarak İslam ekonomisi alanındaki temel kavramları açıklamaya çalışmış, dünyada tarımsal emtia ticaretine yönelik yapılan çalışmalarla ülkemizde yapılan çalışmaları mukayese etmiş ve nihayet özgün bir model olarak ELÜS (Elektronik Ürün Senetleri) sisteminde 3, 6 ve 9 ay vadeli futures işlemler için bir öneri ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to develop a new model in Agricultural Commodity Trading and to model electronic platform transactions that will provide depth to spot market transactions in the existing Commodity Exchange. Ensuring that all these studies are done within the frame of the Islamic economy is the primary purpose. Surveys consist of two phases. Surveys were firstly conducted with producers on a face-to-face besis, to assess the level of knowledge about licensed warehousing and electronic product notes, then interviews and surveys were carried out with merchants. The face-to-face interview technique is healthier than other survey methods in terms of achieving reliable results, correct understanding of questions, and ensuring supervision. The survey questionnaires were conducted between August-November of 2017. Questionnaires were applied to the producers in the Konya Commodity Exchanges electronic saloon, which is one of the largest commodity exchanges of the region and the country and surveys for traders were conducted with Konya Grand Wheat Market traders. This research, first seeks to explain the basic concepts of the Islamic economy, and compares the practices in Turkey with the ones on the agricultural commodity trade in the world. The research finally proposes a an authentic model for 3,6 and 9 months maturity futures transactions in the e-WhR ( Electronic Warehouse recepit )