Leisure constraints and negotiation strategies in tourism recreation: A comperative research with different cultures
Turizm rekreasyonunda serbest zaman engelleri ve baş etme stratejileri: Farklı kültürler ile karşılaştırmalı araştırma
- Tez No: 526301
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SETTAR KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki rekreasyonel spor alanlarında yabancı turistler tarafından karşılaşılan serbest zaman engelleri ve kullanılan baş etme stratejilerini belirlemektir. Ek olarak, baş etmedeki farklılıklar; hissedilen ve karşılaşılan engel düzeyine ve türüne, cinsiyete ve katılım düzeyine göre incelendi. Türkiye'nin farklı bölgelerinden rastgele seçilen yabancı turistlerden oluşan bir örneklem ortaya koymak amacıyla bir anket uygulandı. Bu araştırma için kullanılan araç, Alexandris ve Carroll (1997) tarafından geliştirilmiş serbest zaman Engelleri Anketi, Jackson ve Rucks (1995) ve Hubbard and Mannell (2001) tarafından yürütülmüş hissedilen engeller ve baş etme araştırmalarıdır. Baş etme stratejilerindeki farklılıkları incelemek amacıyla kullanılmış, hissedilen ve tecrübe edilen engel düzeylerini sınıflandırmak amacıyla, hissedilen engel öğelerine verilen yanıtlar kullanıldı. Baş etme stratejilerinin her bir sınıfı için; hissedilen engel düzeyine, cinsiyete, ve katılım düzeyine göre baş etmede önemli ölçüde farklılıkların varlığını belirmek için Varyans Analizi (ANOVA) çalışması yürütüldü. Katılımcıların örnekleminde, rekreasyon faaliyetlerine katılmama nedenleri olarak; en çok beraber katılacak birini ve zaman bulamama sebepleri bildirilmiştir. Veriler, daha yüksek hissedilen baş etme düzeyine sahip turistlerin finansal, zaman yönetimi ve değişen serbest zaman isteği baş etme stratejilerini kullanma olasılıkları çok daha yüksek olduğu için, baş etme kavramını desteklemektedir. Ek olarak, rekreasyon faaliyetlerinin düzenli katılımcıları; zaman yönetimi, kişilerarası koordinasyon ve fiziksel uygunluk stratejilerini faaliyetlere katılmak için, katılımcı olmayanlara göre daha yüksek olasılıkla kullandıkları görülmüştür. Katılım motivasyonunun serbest zaman engelleriyle baş etmeyi nasıl etkileyebileceğini ve sağlanan rekreasyon faaliyetleri programlarının baş etme sürecini nasıl kolaylaştırabileceğini anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The main problem of this study was to describe perceived constraints encountered and negotiation strategies utilized by foreign tourists in a recreational sport setting in different regions of Turkey. Moreover, discreteness in negotiation was examined according to gender, participation, the level and type of perceived constraint encountered. A questionnaire was conducted to a sample of randomly selected foreign tourists in different regions from Turkey. The modification study of Leisure Constraints Questionnaire which was developed by Alexandris and Carroll (1997) perceived constraints, and negotiation studies conducted by Jackson and Rucks (1995) and Hubbard and Mannell (2001) was used as instrument in this study. Feedbacks to perceived constraints items were used to categorize the levels of perceived constraint experienced which were utilized to consider discreteness in negotiation. Analysis Of Variance (ANOVA) was conducted for each category of negotiation to determine if significant discreteness existed in negotiation based on level of perceived constraint, gender, and participation level in recreational activities. The sample of participants mostly reported absence of time and incapability to find partner to participate as causes of nonparticipating in recreational activities. Data strengthens the view of negotiation as tourists with higher levels of perceived constraint were significantly more likely to utilize financial, time management and changing leisure aspiration negotiation strategies. Furthermore, regular participants of recreational activities were significantly more likely to utilize time management, interpersonal coordination, and physical fitness strategies to participate more than non-participants. More research is necessary to figure out how motivation to participate may affect negotiation and the process and how those providing recreational activity programs can facilitate the negotiation process.