Tanıda demir yüklenmesi ile uyumlu serum demir testlerinin miyelodisplastik sendrom ilişkili akut miyleoid lösemi tanısı için prediktif değeri
The clinical and prognostic implications of serum iron tests in acute myeloid leukemia with myelodysplasia-related changes
- Tez No: 526357
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA BÜYÜKAŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Ocak 2002 – Eylül 2017 arasında Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi'nde tanı alarak izlenen AML hastalarında displazi incelemesi yöntemi, MDS ilişkili AML hastaları ile diğerlerinin ve altgrupların demografik ve klinik parametrelerinin karşılaştırılması, yüklenme ile uyumlu demir testlerinin MDS ilişkili AML tanısı ile ilişkisi araştırılmak istendi. Gereç ve Yöntem: Kriterlere uyan 93 hasta ile yapılan çalışmada, her hastanın kemik iliği aspiratı yeniden incelenerek displazi araştırıldı, diğer kayıtlar hasta dosyalarından incelendi. Hastalar AML alt gruplarına, MDS ilişkili AML hastaları tanı yöntemlerine göre gruplara ayrılarak klinik ve demografik parametreler açısından karşılaştırıldı. Tanıda demir yüklenmesi ile MDS ilişkili AML tanısı arasındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: MDS ilişkili AML hastası olan ve olmayanlar arasında demografik ve klinik parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Her üç serinin değerlendirilebildiği 30 hasta (%32) oldu, 55 hasta (%59) displazi açısından yeterli değerlendirilebildi. Çoklu seride displazi olan hastaların (n=27) ortanca hastalıksız sağkalımı 11,5 ay izlendi, olmayanlara göre daha düşük görüldü fakat istatistiksel anlamlı fark görülmedi (p=0,093).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between demographic and clinical parameters of AML with Myelodysplasia-Related Changes (AML-MRC) patients and other de-novo AML patients, and also between subgroups of AML-MRC. We also compared serum iron overload at the time of diagnosis in AML-MRC and non AML-MRC patients. We wanted to provide a critique of the method on how we diagnose myelodysplasia in patients with AML. Materials and Methods: 93 patients who met the criteria were enrolled, bone marrow aspirate of each patient was re-examined and dysplasia was investigated, and other records were examined from patient files. The iron overload status at diagnosis and transferrin saturation (TS) values were compared between the groups with and without multilineage dysplasia (MLD) and those with and without AML-MRC. Patients were also divided into AML subgroups and compared in terms of clinical and demographic parameters. Results: There was no statistically significant difference in demographic and clinical parameters between patients with and without AML-MRC. All three series could be evaluated in only 32% (n=30) of patients and 55 patients (59%) could be evaluated adequately for dysplasia. Median disease-free survival of patients with MLD (n = 27) was observed for 11.5 months, but was lower than for those without, but not statistically significant (p = 0.093).