Anonim şirket yönetim kurulu üyelerinin şirketle işlem yapma ve şirkete borçlanma yasağı
Prohibition of being indebted to the joint stock company and prohibition of self- dealing for board of directors
- Tez No: 526363
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tez çalışmasında, anonim şirket yönetim kurulu üyelerinin sadakat yükümlülüğü kapsamında tabi oldukları yasaklardan, 6762 sayılı TTK döneminde de var olan, şirketle işlem yapma yasağı ile 6102 sayılı TTK ile hukukumuza dahil edilen, yeni bir düzenleme niteliğindeki şirkete borçlanma yasağı incelenmiştir. İşlem yapma yasağı kapsamında, ETK ile TTK arasındaki farklılıklara değinilmiş; borçlanma yasağı bakımından ise hüküm henüz yürürlüğe girmeden yapılan köklü değişikliklere de yer verilerek çalışma şekillendirilmiştir. Tezin birinci bölümünde, şirketle işlem yapma yasağı, meselenin temelinde yer alan temsilcinin kendisiyle işlem yapması hususundan yola çıkılarak önceki-yeni Kanun düzenlemeleri karşılaştırılmak suretiyle incelenmiştir. Şirkete borçlanma yasağına yer verilen ikinci bölümde, yasağın sermayenin korunması açısından üstlendiği role değinilerek TTK'daki düzenleniş biçimiyle kapsamı, muhatapları ve yasağa aykırılığın doğurduğu hukuki ve cezai sonuçlar değerlendirilmiş; son olarak 3. bölümde, şirketle işlem yapma ve borçlanma yasağının Şirketler Topluluğu ve Bankacılık Hukukundaki görünümleri işlenerek hukukun farklı dallarına ilişkin istisnalar aktarılmaya çalışılmıştır. Tezin yazımında, söz konusu yasakların getiriliş amacından başlanarak kuralların kapsam ve uygulamasından söz edilmiş, en sonunda özel düzenlemeleri bulunan alanlarda söz konusu yasakların görünümlerine ve istisnalarına yer verilmesi şeklinde bir yöntem benimsenmiştir. Tez çalışmasının amacı, yeni Kanunda revize edilen bir düzenleme ile hukukumuzda yeni bir düzenlemenin birbiriyle bağlantısına da değinilerek açıklanmasını sağlamak ve Türk hukuk uygulamasında karşılaşılacak olan muhtemel sorunların çözümüne katkı sunmaktır.
Özet (Çeviri)
In this postgraduate thesis, it has been analysed the prohibition of transaction with the company which exists in the period of the Turkish Commercial Code no. 6762 and the prohibition of borrowing included in our law with the Turkish Commercial Code no. 6102, which are banned by the members of the board of directors under the loyalty obligation. Within the scope of the transaction prohibition, the differences between“Turkish Commercial Code no. 6762 and Turkish Commercial Code no. 6102”are mentioned; In terms of the prohibition of borrowing, the provision has been shaped by the radical changes that have been made without entering into validity. In the first part of the thesis, the prohibition of trading with the company was examined by comparing the previous - new regulations by taking the initiative to deal with the representative who is at the base of the matter. In the second section, where the prohibition of borrowing to the company is mentioned, the legal and penal consequences caused by the controversy, the interlocutors and the violation of the law were assessed by the regulation in the the Turkish Commercial Code by referring to the role that the law has taken for the protection of the capital Finally, in section 3, the views of the“Group of Companies and the Banking Law”of the prohibition of engaging in transactions with the company and borrowing were tried to be handled to convey exceptions related to different branches of law. In the writing of the thesis, starting from the purpose of the introduction of the prohibitions, the scope and application of the rules were mentioned, and in the end, a method was adopted in which the views and exceptions of the said prohibitions are included in the areas with special regulations The aim of the thesis is to provide an explanation of the revision of the new regulation in our law with reference to the new regulation in our law and to contribute to the solution of possible problems in Turkish law practice.