Filistin ve Mısır şirketler kanunlarına göre anonim şirkette yönetim kurulunun görev ve yetkileri
Duties and authorities of the board of directors in the joint stock company according to the Palestinian and Egypt companies laws
  1. Tez No: 668442
  2. Yazar: ISLAM H. I. ABU OWDA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırma dört bölüme ayrılmıştır: Araştırmanın ilk bölümünde, bazı Arap yasalarında düzenlenen şirket kavramı, türleri, özellikleri ve önemi incenmiş, ikinci bölümde, yönetim kurulu kavramı açıklığa kavuşturulmuştur. Araştırmada, anonim şirketin idari organizasyonuna tabi olsa bile, yönetim kurulunun şirketteki gerçek otorite olduğunu ortaya konmuştur. Yönetim kurulu şirketin genel bütçesinin hazırlanması, kâr ve zarar hesapları ile ilgili raporlar ve genel kurul tarafından talep edilen bilgi veya raporlar da dahil olmak üzere, tüm faaliyetleri yürütmek yönetim kurulunun görevidir. Üçüncü bölümde yönetim Kurulunun bazı yetkilerini üyelerden birine devretme olasılığı incelenmiş, yönetim kurulu üyelerine bir sözleşmenin geçerliliğini ve bütünlüğünü doğrulamak için düşen görev ve yükümlülükler açıklanmıştır. Araştırmanın bu bölümünde ayrıca, başkanın atanmasına ilişkin usul ve koşullar, yönetim kurulu üyelerinin genel kurulu toplantıya davet etme görevi, şirketin bütçesini ve şirketin gerekli yedek akçelerini oluşturması ve pay sahiplerini bilgilendirmek için gerekli işlemler incelemiştir. Araştırmada daha sonra, şirket sermayesinin dörtte üçünden fazlasını kaybederse yönetim kurulunun genel kurulu toplantıya çağırma görevi ele alınmakta, şirketin sırlarını ifşa etme, siyasi partilere bağış yapma ve ihtiyaç duyulmayan işletmeleri elden çıkarmamaktan ötürü sorumluluğu açıklanmaktadır. Dördüncü bölümde, yönetim kurulu üyelerinin idari hatalarından dolayı hukuki sorumluluklarını ele alınmakta, bu sorumluluğun niteliği, üyelerin kişisel sorumluluğu, yani şirkete, hissedarlara veya üçüncü kişilere zarar verebilecek hatalarından dolayı sorumluluğu açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is divided into four sections. The first section of this research in which the researcher reviews the concept of the company contributing to some Arab laws, their types, characteristics and significance with a bit of brevity. As for the second section of this research, the researcher clarifies the concept of the board of directors, as it is considered the main body in the company because it takes over its management and walking Its actions, as well as the practical reality, proved that the board of directors is the actual authority in the shareholding company, even if it is subject in principle and administrative organization to the general assembly. Chairman of the Board of Directors and to carry out all the activities that will continue the activity for which he was established in order to achieve its goals, including those related to preparing and preparing the general budget of the company and reports related to profit and loss accounts for the past years and any information or reports requested by the General Assembly. How much does the researcher mention the restrictions imposed on members of the Board of Directors Where it is divided into two types, including what is legal, including the agreement Settat owned by members of the Board of Directors through the General Assembly and examines the possibility of delegating some of the powers of the Board of Directors to one of the members and in the third section the researcher explains the duties and obligations that fall on the members of the Board of Directors within their administrative mission where he mentions the duty of the members of the Board of Directors to verify the validity and integrity of a contract Incorporation of the joint stock company, as well as the publication of the company incorporation contract in the commercial registry center in which the company is located, as it shows the commitment of the board of directors to publish the names of members of the board of directors and auditing and accounts employees, and publish the company's financial budget under certain conditions specified in the companies law. The researcher also clarifies the procedure and condition for appointing the chairman and the commitment of the members of the board of directors in inviting the general assembly to convene and the necessary procedures in organizing the company's budget and commitment to inform the shareholders and bond holders of the papers they are entitled to look at and commitment to form the necessary reserve for the company The researcher also mentions the commitment of the board of directors in calling the ordinary general assembly to convene if the company loses more than three quarters of its capital. The researcher explains the works that members of the board of directors are prohibited from doing, such as requesting guarantees and loans and undertaking after disclosing the company's secrets and not donating to the political parties and discarding the businesses that need Prior permission from the General Assembly. In the fourth section, the researcher clarifies the civil responsibility of the members of the board of directors for their administrative mistakes, explaining the nature of that responsibility and its types of personal and joint liability, i.e. collective among members of the board of directors for their mistakes in violating the company or the law, which may cause harm to the company or the shareholders or others from outside the company The shareholders who have some relationships with the company and clarify the claims that shareholders are entitled to file in the face of one or all of the members of the board of directors and the suit of the company that the company raises on the members of the board of directors through its legal representative based on the damage caused by a member of the board of directors and the company's right to waive Finally, the researcher clarifies the criminal responsibility of the members of the Board of Directors in the event that they commit actions that the law provides for criminalization in accordance with the Palestinian and Egyptian penal law.