Sporcularda antrenman sonrası farklı toparlanma protokollerinin kas hasarının önlenmesine etkisi
Effect of different recovery protocols on prevention of muscle damage after training of athletes
- Tez No: 526375
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TAMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı egzersize bağlı kas hasarının belirtilerini azaltmak için kullanılan toparlanma metotların etkisini incelemektir. Bu araştırmaya Kastamonu Üniversitesinde okuyan ve 19-23 yaş arası 40 erkek sporcu gönüllü olarak katıldı. Sporcular soğuk suya daldırma ( n:10- 10°- 15dk.), sıcak suya daldırma (n:10 - 38°-15dk.), aktif ( n:10 -15 dk. jog) ve pasif toparlanma ( n:10 -15dk. pasif dinlenme) olarak 4 gruba ayrıldı. Egzersizden önce, egzersizden sonra ve toparlanma protokollerinden sonra, egzersizden 24, 48, 72 ve 96 saat sonra kretain kinaz (CK), laktat dehidrogenaz (LDH) düzeyleri belirlendi ve gecikmiş kas ağrısı (GKA), şişlik, vücut ısısı, aktif ve squat dikey sıçrama değerleri ölçüldü. Toparlanmanın bağımlı değişkenler üzerindeki etkilerini değerlendirmek için iki yönlü karma varyans analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was examine the effects of recovery methods on symptoms of exercise induced muscle damage. 40 male students who study at Kastamonu University and actively did sport voluntarily participated in this study. Participants were divided into four groups: cold water immersion (n:10, 10°, 15 min.), hot water immersion (n:10, 38°, 15 min.), active (n:10, 15 min.jog) and passive (n:10, 15 min.) recovery. Creatin kinase, lactate dehydrogenase, levels were determined and delayed onset muscle soreness ,swelling, body temperature, counter movement jump and squat jump were measured before exercise, after exercise, after recovery protocols and 24, 48, 72 and 96 hours after exercise two-way mixed ANOVA was used to determine the effects of recovery protocols at different times on paired samples. When a meaningful correlation was found in Two-way Mixed ANOVA, one-way Repeated Measures ANOVA was used for each group.