Masa tenisi oyuncularında çok top antrenmanı sonrası farklı toparlanma protokollerinin gecikmiş kas ağrısına etkisi
The effect of di̇fferent recovery protocols on delayed onset muscle soreness i̇n eli̇te table tennis players after HİGH volume ball trai̇ni̇ng
  1. Tez No: 780559
  2. Yazar: UFUK ALTINKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Birçok spor dalında özellikle antrenmanların azaldığı dönemlerden artan antrenman dönemine geçildiğinde veya şiddetli antrenman günleri sonrası, gecikmiş kas ağrısı her seviyeden sporcunun karşılaştığı ve performansında düşüş meydana getiren bir durumdur. Sporcularda gecikmiş kas ağrısı durumuna karşı özellikle antrenman sonrası birçok toparlanma yöntemi kullanılmakta ve bu yöntemlerin etkinliği farklı spor dallarında bazı belirsizlikler barındırmaktadır. Bu bağlamda araştırmamızın amacı, masa tenisi oyuncularında, çok top antrenmanı sonrası uygulanan farklı toparlanma protokollerinin gecikmiş kas ağrısına etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini bölgesel ve ulusal liglerde son 3 yıldır lisanslı sporcu olarakmasa tenisi oynayan 18-32 yaş 21 erkek sporcu oluşturmuştur. Araştırma deseni ön test-son test eşleştirilmiş kontrol gruplu seçkisiz desendir ve bu desene göre, foam rollermasaj (n:7) ve klasik masaj deney grupları (n:7), kontrol grubu (n:7) yaş ortalamaları göz önüne alınarak eşleştirilmiştir. Tüm gruplara antropometrik testler yapıldıktan sonra görsel analog skalası, eklem hareket açıklığı, palpasyonla ağrı ölçeğiile ağrı vücut haritası vedurarak uzun atlama ön testi yapılmıştır. Deney grupları için çok top antrenmanı sonrası toparlanma yöntemleri uygulanmıştır. Kontrol grubu ise pasif dinlenme yapmıştır. Daha sonra 24, 48 ve 72 saat zaman aralığında son testler uygulanmıştır. Antropometrik özellikler tek yönlü (grup) varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Eklem hareket açıklığı, görsel analog skalası, palpasyonla ağrı ölçeği ile ağrı vücut haritasıve durarak uzun atlama verileri analizi için tekrarlanan ölçümlerde iki yönlü (grup x zaman) varyans analizi kullanılmıştır. Anlamlı fark olması durumunda, hangi grupların birbirinden farklı olduğuna bakmak için uygun post hocanalizi yapılmıştır. Genel olarak sonuçlar ele alındığında durarak uzun atlama, eklem hareket açıklığı, görsel analog skalası, palpasyonla ağrı skalası ve ağrı vücut haritası değişkenlerine baktığımızda foam roller grubunun klasik masaj grubuna ve pasif dinlenme yapan kontrol grubuna göre toparlanma protokolü olarak gecikmiş kas ağrısına daha çok etkisinin olduğunu; nispeten klasik masaj grubunun bazı durumlarda foam roller grubu ile benzer özellikler gösterdiğini; fakat her iki grubunda kontrol grubundan çok daha fazla etkiye sahip olduğu sonucu çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In many sports disciplines, delayed muscle soreness is a condition that athletes of all levels encounter and causes a decrease in performance, especially when training periods are reduced to increased training periods or after intense training days. Many recovery methods are used against delayed muscle soreness in athletes, especially after training, and the effectiveness of these methods has some uncertainties in different sports branches. In this context, the aim of our study was to examine the effect of different recovery protocols applied after multi-ball training on delayed muscle soreness in table tennis players. The sample of the study consisted of 21 male athletes aged 18-32 years who played table tennis as a licensed athlete in regional and national leagues for the last 3 years. The research design was pre-test-post-test matched control group randomised design and according to this design, foam roller massage (n:7) and classical massage experimental groups (n:7) and control group (n:7) were matched according to their average age. After anthropometric tests were performed in all groups, visual analogue scale, range of motion, pain body map with palpation pain scale and standing long jump pretest were performed. For the experimental groups, recovery methods were applied after multi-ball training. The control group did passive rest. Then, post-tests were applied at 24, 48 and 72 hours. Anthropometric characteristics were evaluated by one-way (group) analysis of variance. Repeated measures two-way (group x time) analysis of variance was used for the analysis of range of motion, visual analogue scale, palpation pain scale, pain body map and standing long jump data. In case of significant differences, appropriate post hoc analyses were performed to see which groups were different from each other. In general, when the results are considered, when we look at the variables of standing long jump, range of motion, visual analogue scale, palpation pain scale and pain body map, it is concluded that the foam roller group has more effect on delayed muscle pain as a recovery protocol than the classical massage group and the control group performing passive rest; relatively, the classical massage group shows similar characteristics with the foam roller group in some cases; but both groups have much more effect than the control group.