Kadın güreşcilere müsabaka sonrası uygulanan aktif dinlenme ve myofasyal gevşeme egzersizlerinin toparlanma üzerine etkisi
The effect of active rest and myofascial relaxation exercises on recovery after competition in women wrestlers
- Tez No: 737125
- Danışmanlar: PROF. DR. YAĞMUR AKKOYUNLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadın güreşçilere müsabaka sonrası uygulanan pasif dinlenme, aktif dinlenme ve myofasyal gevşeme egzersizlerinin toparlanma üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya yaş ortalaması 18.80 ± 2.616 yıl; antrenman yaşı ortalaması 5.40 ± 2.951 yıl; vücut ağırlığı ortalaması 60.30 ± 5.229 kg ve boy uzunluğu ortalaması 166.50 ± 5.759 cm olan 10 kadın güreşçi katılmıştır. Sporculara müsabaka sonrasında pasif dinlenme, aktif dinlenme ve myofasyal gevşeme egzersizlerinden oluşan 3 farklı toparlanma yöntemi uygulanmıştır. Uygulanan toparlanma protokollerinin her birinde sporculara FILA kurallarına uygun 3'er müsabaka yaptırılmış ve sporcuların müsabaka öncesinde, müsabaka sonrasında ve toparlanma protokolünün sonrasında toplamda 9 kez olmak üzere laktat düzeyleri, vücut sıcaklığı, sistolik-diastolik kan basıncı, oksijen saturasyonu değerleri ve kalp atım hızları belirlenmiştir. Çalışmanın istatistiksel analizlerinde SPSS 24 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study explored the impacts of post-competition passive, active, and myofascial release exercises implemented on female wrestlers on recovery. Ten women athletes with a mean age of 18.80 ± 2.616 years and a mean training age of 5.40 ± 2.951 years were employed in the study. In addition, they had a mean body weight of 60.30 ± 5.229 kg and height of 166.50 ± 5.759 cm. A recovery protocol, consisting of passive rest, active rest, and myofascial release exercises, was applied to the athletes following a competition. For each of the mentioned recovery techniques, the participants were recruited to three matches following the FILA rules. Meanwhile, the lactate levels, body temperature, systolic-diastolic blood pressure, oxygen saturation values, and heart rates of the athletes were measured 9 times in total before the competition, after the competition, and after the recovery protocol. While performing repeated measures ANOVA to explore the impacts of the recovery program in a within-group design, multivariate ANOVA (MANOVA) was utilized in the between-group design. All statistical analyses were performed on SPSS 24.0, and a p-value < 0.05 was considered statistically significant The findings yielded that post-competition myofascial release exercises had a positive impact on the participants' recovery.