Piyasada satışa sunulan farklı gıda örneklerinden izole edilen Rhizopus türlerinde endofungal bakterilerinvarlığının araştırılması
Investigation of presence of endofungal bacteriain Rhizopus spp. isolated from the different sourceson market
  1. Tez No: 526384
  2. Yazar: DERYA BİROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ABACI GÜNYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Rhizopus türleri fırsatçı patojendir ve bağışıklık sistemi zayıf bireylerde ölümle sonuçlanan enfeksiyonlara neden olmaktadırlar. Enfeksiyon meydana geldiğinde, Rhizopus türleri patojenik potansiyele sahip çeşitli enzimler, proteinler ve yan ürünler üretirler.Mikotoksinler; enfeksiyonlar ve gıda bozulmaları aracılığıyla bitki,hayvan ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen fungus kaynaklı bileşiklerdir. Bu zamana kadar yapılan çalışmalarda mikotoksinlerin sadece fungus tarafından üretildiği bilinmekteydi. Yeni yapılan çalışmalarda fungusların içerisinde endosimbiyont olarak yaşayan bakteriler tarafından mikotoksin üretimi görülmüştür. Rhizopus türleri hifin içerisinde endofungal bakteriler içerebilmektedir. Zygomycetes üyesi bir filamentli fungus olan R. microsporus' un bazı suşlarının da bakterilerle simbiyotik ilişkisi saptanmıştır. Bu bakteriler Rhizopus türlerinde endosimbiyont olarak yaşayan Burkholderia genusu üyeleri olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.Burkholderia genusu üyeleri bakteriyemi/sepsis, septik artrit, osteomiyelit, menenjit, peritonit, üriner ve solunum yolu enfeksiyonları gibi farklı enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Endosimbiyont bakterinin fungal miselyumdan serbest kalması durumunda sepsis veya daha ciddi problemler ile karşı karşıya kalınabilir. Bireylerin gündelik hayatta sık tükettiği gıda örneklerinde fırsatçı patojen bir bakterinin varlığının saptanması bu açıdan önem arz etmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı çalışmamızın amacı farklı gıda örneklerinden izole edilen Rhizopus türlerinde endofungal bakterilerin varlığının araştırılmasıdır.Çalışmamızda piyasada satışa sunulan çeşitli firmaların ürettiği farklı marketlerden temin edilen ve açıkta satılan hazır gıdalar kullanılmıştır. Farklı gıda kaynaklarından Rhizopus izolasyonu için seyreltme esasına dayalı teknik kullanılmıştır. Uygun koşullarda inkübasyonun ardından izole edilen Rhizopus suşlarında endofungal bakterinin varlığı araştırılmıştır. Bu amaçla Rhizopus suşları Malt ekstrakt broth ortamında çalkalamalı inkübatörde inkübe edilmiştir. İnkübasyondan sonra oluşan fungus pelletlerinden bir miktar alınıp mekanik parçalamaya maruz bırakılmıştır. Ardından mekanik parçalamaya maruz bırakılmış fungal pelleti içeren süspansiyondan antifungal içeren besiyerine ekim yapılmıştır. 30⁰C' de 24-48 saat inkübe edilmiştir. İnkübasyondan sonra bakteri üremesi gözlenen petrilerden örnek alınıp basit boyama yapılıp mikroskopta incelenmiştir. Endofungal bakteriyi içeren Rhizopus suşları fenotipik ve genotipik yöntemlerle tanılanmıştır. Fungal hiften izole edilen endofungal bakterilerde genotipik olarak tanılanmıştır. Fungal hifin içerisinde endosimbiyont varlığını kanıtlamak amacı ile canlı/ölü boyama yapılmıştır. Yaptığımız çalışmada 51 adet Rhizopus izolatı elde edilmiştir. Bunlardan 14 tanesinden endosimbiyont bakteri izole edilmiştir. 14 Rhizopus türünün ve içinde barındırdığı endosimbiyont bakterinin tanısı sonucunda fungusların Rhizopus oryzae, bakterilerinde 11 Serratia marcescens, 1 Pseudomonas fluorescens, 2 Klebsiella pneumoniae olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada Pseudomonas fluorescens ve Klebsiella pneumoniae ilk kez endofungal olarak tanımlanmıştır. Bu türler önemlidir çünkü fırsatçı patojenlerdir ve insan sağlığı için çok tehlikelidirler. Dolayısıyla, gıda örneklerinde insan sağlığı açısından sadece fungusların varlığı değil, aynı zamanda endofungal bakterilerin varlığı da önemlidir. Çalışmamız gıda örneklerindeki endofungal bakterilerin varlığına dikkat çektiği için önem taşımaktadır. Çünkü bakteri fungal miselyumdan dışarı çıktığında tehlikeli olduğu için, sepsis veya daha ciddi problemlerle karşılaşılması muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
Rhizopus species are opportunistic pathogens and cause infections which lead to deaths in individuals with a weakened immune system. When the infection occurs, Rhizopus species produce a variety of enzymes, proteins and by-products with pathogenic potential.Mycotoxins are fungicidal compounds that affect plant, animal and human health negatively through infections and food deterioration. In previous studies, it was known that mycotoxins were produced only by the fungi. However, in recent studies, it has been observed that mycotoxins are produced by endosymbiotic bacteria living in fungi. Rhizopus species may contain endofungal bacteria in hyphae. Some strains of R. microsporus, a filamentous fungus belonging to Zygomycetes, have been detected to have symbiotic relationship with bacteria. These bacteria have been shown to be the members of the genus endosymbiont Burkholderia living in Rhizopus species. Rhizopus species may contain endofungal bacteria in hyphae. Some strains of R. microsporus, a filamentous fungus belonging to Zygomycetes, have been detected to have symbiotic relationship with bacteria. These bacteria have been shown to be the members of the genus endosymbiont Burkholderia living in Rhizopus species. Members of the Burkholderia genus cause different infections such as bacteremia / sepsis, septic arthritis, osteomyelitis, meningitis, peritonitis, urinary and respiratory infections. If bacterial endosymbionts are released from fungal mycelium, sepsis or more serious problems can occur. Therefore, identification of the presence of an opportunistic pathogenic bacterium in frequently consumed food samples in everyday life is of great importance. Therefore, in the present study,we aimed to investigate the presence of endofungal bacteria in Rhizopus species isolated from different food samples. In the present study, convenience foods produced by various companies offered for sale were obtained from different markets and used. For the isolation of Rhizopus from different food sources, the dilution-based technique was used. After the incubation process performed in appropriate conditions, the presence of endofungal bacteria in the isolated Rhizopus strains was investigated. For this purpose, Rhizopus strains were incubated in malt extract broth in a shaking incubator. Some of the fungus pellets formed after incubation were exposed to mechanical fragmentation. Then, the suspension containing antifungal fungal pellet exposed to mechanical fragmentation was inoculated into the antifungal-containing medium and incubated for 24-48 hours at 30⁰C. Following the incubation, samples were taken from the petri dishes in which bacterial growth was observed. The samples then were subjected to simple staining and examined under a microscope. Rhizopus strains containing the endofungal bacteria were identified through phenotypic and genotypic methods. They were also identified in endofungal bacteria genotypically isolated from fungal hyphae. In order to prove the presence of endosymbiont in fungal hyphae, live / dead staining was conducted. In the present study, 51 Rhizopus isolates were isolated. Of them, 14 bacterial endosymbiont were isolated. Very few endofungal bacteria species have been identified so far. According to the our results, we found that 11 Serratia marcescens, 1 Pseudomonas fluorescens and 2 Klebsiella pneumoniae were detected in fungal hyphae. For the first time, Pseudomonas fluorescens and Klebsiella pneumoniae were identified as endofungal. These species are important because they are opportunistic pathogenic and very dangerous for human health. So, it is important for human health not only presence of the fungi but also presence of the endofungal bacteria in food samples. Our work is important because it draws attention to the presence of a endofungal bacterium in food samples. Because there is a danger releasing of the bacterium from the fungal mycelium, it is likely to face sepsis or more serious problems.