Modern ve geleneksel bölme duvarların deprem performansının deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of earthquake performances ofmodern and traditional partition walls
- Tez No: 526386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR KOPRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mekaniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bölme duvar sistemleri, yapıların estetik ve fonksiyonel anlamda mimari bölümlere ayrılmasını sağlayan yapı elemanlarıdır. Taşıyıcı nitelikte olmayan bölme duvarlar, yapıya projelendirme aşamasında sadece ölü yük olarak etki ettirilen yapı elemanları olarak karşımıza çıkmaktadır. Tuğla, hafif beton briket ve gaz beton Türkiye'nin yapı stokunda yaygın olarak kullanılan bölme duvar malzemeleridir. Bu malzemelerin yanı sıra kuru alçı duvar sistemlerinin de kullanımı, sağladığı belirli bir üretim standardı ve yapım hızının yüksek olması gibi nedenlerle son yıllarda tercih edilmektedir. Bu çalışmada alçı levhalar ile oluşturulmuş modern bölme duvar sistemlerin yanı sıra tuğla, hafif beton briket, gaz beton gibi geleneksel malzemelerle oluşturulmuş bölme duvar sistemlerinin, deprem yüklerini benzeştiren tersinir tekrarlanır yatay yük etkisi altındaki rijitlikleri, enerji tüketim kapasiteleri, deplasman-süneklik oranları, yük-deplasman davranışları gibi yapısal ve deprem performansı açısından önemli olan özellikleri deneysel olarak araştırılmıştır. Tez kapsamında taşıyıcı iskelet profil ebatları ve alçı levha katman sayısı farklılık gösteren, dört farklı kuru alçı duvar sistemi ile yapılarda yaygın olarak kullanılan tuğla, hafif beton briket ve gaz betondan üretilen taşıyıcı olmayan bölme duvar sistemleri tam ölçekle, 3000 mm uzunluğunda ve 2700 mm yüksekliğinde üretilmiş ve yatay deprem yüklerini benzeştiren tersinir tekrarlanır yatay yük etkisi altında test edilmiştir. Deney sonucunda modern ve geleneksel bölme duvarların yukarıda bahsedilen ve deprem performansı açısından belirleyici olan özellikleri karşılaştırılmış ve bu sonuçların kesinleştirilmesi adına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Partition wall systems are building elements that allow structures to be divided into architectural partitions for aesthetic and functional sense. Non-load-bearing partition walls are accounted as a kind of dead load during the design stage of a structure. Brick, lightweight concrete briquette and aerated concrete are widely used as partition wall materials in structure stock of Turkey. In addition to these materials, the use of dry gypsum wall systems is preferred over recent years for reasons such as a certain production standard and high construction speed. In this study, important characteristics in terms of structural and earthquake performance of the partition wall systems produced by traditional materials such as brick, lightweight concrete briquette, aerated concrete, such as stiffness, energy consumption capacity, displacement-ductility ratios, load-displacement characteristics under horizontal earthquake loads, as well as modern partition wall system produced gypsum board were investigated experimentally. In scope of the experimental test program, 4 different dry gypsum wall systems with different dimensions of metal studs and different layers and widely used non-load bearing partition wall systems produced by clay brick, lightweight concrete briquette and aerated concrete were constructed in full scale having 3000 mm length and 2700 mm height and tested under lateral reverse cyclic loading. As a result of the experiments, the characteristics of the modern and traditional partition walls mentioned above and which are determinative in terms of earthquake performance were compared and suggestions were made to make these results absolute.