Manyetik özelliğe sahip bor bileşikleri ve bunlarınkatalitik uygulamaları
Boron compounds with magnetic propertiesand their catalytic applications
  1. Tez No: 526389
  2. Yazar: ENGİN MEYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, ferromanyetik metaller olan Fe, Co, Ni metallerinin farklı tuzları kullanılarak indirgeme, bozunma reaksiyonlarında kullanmak için katalitik etki yapabilecek nanopartiküller sentezlenmiştir. Bu nanopartiküllerin sentezinde bor içeren NaBH4 ve N2H4 gibi farklı indirgeyici ajanlar kullanılmıştır. Bu bağlamda, sentezlenecek nanopartiküllerdeki indirgeyici ajanların türü ve miktarı, metalin tuzu, tipi ve miktarı, ortamın sıcaklığı, organik bileşik miktarı, raf ömrü gibi manyetik ve karakteristik parametreler incelenmiştir. Elde edilen tüm ürünlerin yapısal özellikleri çeşitli spektroskopik tekniklerle aydınlatılmıştır. Uygulamaya dönük olarak sentezlenmiş olan manyetik nanopartiküllerle metilen mavisi (MB) bozunma reaksiyonu incelenmiştir. Bu deneyin arkasından, farklı miktarda NaBH4 ve N2H4 indirgeyici ajanlarının her biri kullanılarak sentezlenmiş manyetik nanopartiküllar kullanılarak, 2-Nitrofenol (2-NP), 4-Nitrofenol (4-NP) ve 4-Nitroanilin (4-NA) gibi nitro bileşikleri test edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre tüm reaksiyonlarda en iyi katalitik etki 4-NP reaksiyonunda gözlemlenmiştir. Manyetik nanokatalistleri sentezlemek için, Fe, Co, Ni ve bunların klorlanmış, nitratlı ve sülfatlı tuz solüsyonları olan ferromanyetik metaller, farklı molaritelerde NaBH4 ve N2H4 indirgeyici ajanlar kullanılarak hazırlanmıştır. Bütün reaksiyonların analizi sonucunda, klorlanmış tuz ile hazırlanmış kobalt ve indirgeme için NaBH4 indirgeyici ajanı kullanılarak sentezlenen nanokatalizörler diğer sentezlenen tüm nanokatalizörlerden daha iyi katalitik etki gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, with ferromagnetic metals which are Fe, Co, Ni, metals with different salts were preapered with different reduction agents such as NaBH4 and N2H4 for synthesising nanoparticules to use catalysis reactions such as reduction, degradation availability determined. In this context, magnetic and characteristic parameters such as the type and amount of reducing agents in the nanoparticles to be synthesized, the salt, type and amount of the metal, the temperature of conditions, the amount of organic compounds and shelf-life studies are investigated. The structural features of all the products obtained elucidated by various spectroscopic techniques. Firstly, the methylene blue degradation (MB) reaction was investigated with synthesized magnetic nanoparticules. Behind this experiment, nitro compounds like 2-Nitrophenol (2-NP), 4-Nitrophenol (4-NP) and 4-Nitroaniline (4-NA) were tested with using different amount of NaBH4 and N2H4 reducing agents respectively. Experiments continued with 4-NP because nano particles made the best catalytic effect in this reaction. To synthesize magnetic nanocatalysts, ferromagnetic metals which are Fe, Co, Ni salts solutions which are chlorinated, nitrated and sulphated are preapered with using different molarities of NaBH4 and N2H4 reducing agents. As a result of the analysis of the all reactions, better catalytic effect than all of the synthesized nanocatalysts which is preapered cobalt with chlorinated salt and for reduction used NaBH4 reducing agent is demonstrated.