Acil servise kronik obstrüktif akciğer hastalığı atağında başvurup solunum yetmezliği olan hastalarda non invaziv mekanik ventilasyon (NIMV) yanıtı eozinofilik endotipte, nötrofilik endotipe göre daha iyidir
Non-invasive mechanical ventilation response in patients with acute respiratory failure applied to the emergency service for copd eosinophilic endotype is better than neutrophi̇li̇c endotype
- Tez No: 526415
- Danışmanlar: UZMAN FATMA ARMAĞAN HAZAR, UZMAN SİNEM GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Kronik obstruktif akciğer hastalığı (KOAH) alevlenme akut solunum yetmezliği tablosunda başvuran hastalarda non invazif mekanik ventilatöre yanıtı ön görmede eozinofilik endotipin bir prediktör olup olmayacağını ve eozinofil cut off değeri için daha önce kullanılan ≥%2, ≥0.34x109 hücre/litre değerlerinden hangisinin non-invazif mekanik ventilasyon (NIMV) yanıtını ön görmede daha etkin olduğunu araştırmak amacıyla çalışmamızı planlandık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamızda 01.01.2016-31.12.2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine KOAH alevlenme nedeniyle başvurup akut solunum yetmezliği nedeniyle NIMV uygulanan hastalar retrospektif olarak araştırıldı. Toplam 1142 hasta çalışmaya alındı. Hastaların verileri elektronik bilgi yönetim sistemi ve acil servis triyajlarından alındı. Hastalar NIMV başarılı ve NIMV başarısız olmak üzere hastalar iki gruba ayrılırdı. Acil serviste entübe olan, eksitus olan, yoğun bakım ünitesine yatırılan hastalar NIMV başarısız olarak kabul edildi. Acil servisten taburcu olan ve servise yatırılan hastalar NIMV başarı olarak kabul edildi. İki grup arasındaki değerler karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 1142 hastanın 816'sı (%71) erkek, olguların yaş ortalaması 66 (40-80) idi. Hastaların 932'si (%81.6) NIMV başarılı grupta iken, 210 (%18.4) hasta NIMV başarısız gruptaydı. NIMV başarılı hastalarda %2 cut off değerinde eozinofilik endotip oranı %33, NIMV başarısız hastalarda % 25 olduğu tespit edildi. (p0.05). KOAH alevlenmede trombosit sayısının 100.000'in altında olması, acil servise başvurusu sırasında alınan arter kan gazında pH değerinin 7.30 ve altında ve PaCO2 değerinin 70 ve üzerinde olmasının NIMV başarısızlığını sırasıyla 3.20, 2.84 ve 1.71 kat arttırdığı saptandı. Sonuç: Eozinofil cut off değeri %2 olarak alındığında KOAH alevlenmede NIMV başarısının daha yüksek olduğunu tespit ettik. Bunun nedeninin eozinofilik endotipteki alevlenmelerin daha hafif olması ve kortikosteroide daha iyi yanıt vermesine bağlı olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study was planned to investigate whether the eosinophilic endotype predicts the response to a noninvasive mechanical ventilator and ≥2%, ≥ 0.34 cell / liter, which were previously used for eosinophil cut off, were more effective in predicting non-invasive mechanical ventilation (NIMV) response at chronic obstructive pulmonary disease (COPD) exacerbation in patients presenting with acute respiratory failure. Method: Patients who were admitted to the emergency department of Faculty of Health Sciences University Süreyyapaşa Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital due to COPD exacerbation with acute respiratory failure and NIMV applied were investigated retrospectively. 1142 patients were included in the study. Patient data were obtained from electronic data management system and emergency service triage. Patients were divided into two groups as NIMV success and NIMV failure. Patients who were intubated, died, and hospitalized in the intensive care unit were accepted as NIMV failure. Patients who were discharged from the emergency department or admitted to the ward were accepted as NIMV success. The values between the two groups were compared. Results: Of the 1142 patients included in the study, 816 (71%) were male and the mean age was 66 (40-80). While 932 (81.6%) of the patients were in the NIMV success group, 210 (18.4%) patients were in the NIMV failure group. The rate of eosinophilic endotypes with 2% cut off was 33% in NIMV success and 25% in NIMV failure group (p 0.05). In COPD exacerbations the number of platelets 100.000 and below , the pH value of the arterial blood gas 7.30 and below, and the PaCO2 value 70 and above were found to increase NIMV failure 3.20, 2.84 and 1.71, respectively. Conclusion: In this study, we determined that NIMV success was higher in COPD exacerbation when the eosinophil cut off value was 2%. We believe that this is due to the fact that the exacerbations in the eosinophilic endotype are milder and respond better to the corticosteroid therapy.