Acil servise kronik obstruktif akciğer hastalığı akut alevlenme ile başvuran hastalarda prokalsitonin hormonuyla diğer akut faz reaktanlarının karşılaştırılması ve klinikteki önemleri.
Comparison of procalcitonin and other acute phase reactans among the chronic obstructive pulmonary disease and their clinical significant.
  1. Tez No: 243298
  2. Yazar: CEMİL CİVELEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
KOAH önlenebilir ve tedavi edilebilir fakat ilerleyici bir hastalıktır. Bu hastalar akut alevlenmeler nedeniyle sık sık hastaneye başvurmaktadırlar. Akut faz reaktanları, oluşan inflamasyonu gösterebilmekte ancak bakteriyel-nonbakteriyel ayırımını yapamamaktadır. Bunlar içinde prokalsitoninin(PCT) bakteriyel enfeksiyonlarda oldukça spesifik olduğu söylenmektedir. Bu çalışmanın amacı KOAH akut alevlenmesinde serum PCT ölçümü ile diğer akut faz reaktanlarını karşılaştırmak ve prognozla ilişkisini araştırmaktır.Yüzyirmialtı KOAH akut alevlenmeli hasta çalışmaya alındı. Serum prokalsitonin seviyeleri, eritrosit sedimentasyon hızları, C-reaktif protein değerleri ve beyaz küre sayıları tespit edildi. Tüm hastaların rutin biyokimyasal analizleri yapıldı. PA akciğer grafileri çekildi. Balgam kültürleri alındı. Atipik pnömöni etkenleri için serolojik testler yapıldı. Hastaların, yatış süresi, taburculuk ve mortalite durumları ile ek hastalıkları kayıt edilip bu değerlerin KOAH'daki yeri ile PCT'nin önemi karşılaştırıldı.Olguların PCT değerleri ile CRP değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu (p=0,00 p0,05).
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a preventable and treatable but progressive disease. This patients admit frequently due to acute exacerbations. Acute phase reactants are capable of demonstrating the inflammation; however, they are not sensitive to make a difference between bacterial and nonbacterial causes of the inflammation. Among the acute phase reactans procalcitonin(PCT) is said to be a specific marker. The aim of this study is to compare PCT and other acute phase reactans and the correlation between PCT and the prognosis of COPD.126 patients with acute COPD exacebations were taken in the study. Serum procalcitonin levels, erythrocyte sedimentation rate(ESR), C-reactive protein(CRP) values and the number of white blood cells(WBC) were detected. Routine biochemical analysis was done of all patients. PA chest graphy was taken. Sputum cultures were received. Serological tests for atypical pneumonias were made. Patients, calm time, discharge status and mortality rates from the hospital and concordant disease status were recoded and compared with PCT.A statistically significant relationship has been found among the patients when the values of PCT and CRP were compared (p = 0.00 p 0.05).