İndirekt hiperbilirubinemili yenidoğanlarda serum S100B ve nöron spesifik enolaz düzeylerinin nörogelişimsel prognozla ilişkisi
The relationship between the serum levels of S100B and neuron specific enolase with the neorodevelopmental prognosis in the newborns with indirect hyperbilirubinemia
  1. Tez No: 526416
  2. Yazar: EMİNE SENA ALABOYUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş ve Amaç: Sarılık, bilirubin depolanması sonucu oluşan cilt ve/veya konjuktivada sarı renk değişimi olup yenidoğanlarda sık görülen bir bulgudur. Serumda artmış bilirubin seviyeleri toksik etkilere yol açmakta ve en belirgin etkiler santral sinir sisteminde görülmektedir. Bilirubin ilişkili nörolojik hasar (BIND), bilirubin ensefalopatisinin akut ve kronik bulgularıyla belirlenebilmektedir, ancak nörotoksisitenin geliştiği bilirubin düzeyi konusunda fikir birliğine varılamamıştır. Nörotoksisiteyi predikte edebilecek başka belirteçler üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Çalışmanın amacı yenidoğan indirekt hiperbilirubinemisinde erken beyin hasarınının belirlenmesinde S100B ve NSE belirteçlerinin test edilmesi, erken dönem gelişimsel izlemin Bayley bebekler için gelişim değerlendirme ölçeği (BSID) ile yapılması, S100B ve NSE belirteçlerinin indirekt hiperbilirubinemide nörogelişimsel prognozun belirlenmesinde etkinliğinin saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif kontrollü çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde, Mart 2017-Ağustos 2017 tarihleri arasında sarılık nedeniyle başvuran, doğum sonrası ilk 7 gün içerisinde olan, erken term ve term, fototerapi amacıyla hastaneye yatırılacak 30 yenidoğan (hasta grubu) ile fizyolojik sarılık dışında herhangi bir hastalığı olmayan, fototerapi uygulanmayan sağlıklı erken term veya term 20 yenidoğan (kontrol grubu) alındı. Hasta ve kontrol grubundaki yenidoğanların venöz kan örnekleri alınarak serum total bilirubin, S100B, NSE düzeyleri ölçüldü. Bu bebeklerin taburculuk sonrası izlemlerine devam edilerek 9-12. ayda nörogelişimsel değerlendirmeleri BSID ile yapılarak Bayley bebekler için gelişim değerlendirme ölçeği puanları hesaplandı. Değişkenler arasındaki ilişkiler analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Jaundice is the yellow discoloration secondary to bilirubin deposition in the conjunctiva or skin that's frequently seen in newborns. Increased levels of bilirubin in the serum cause toxic effects especially to nervous system. Billirubin induced neurologic dysfunction (BIND) is determined by acute and chronic clinical symptoms, but at which level neurotoxicity starts is still unknown, and studies on another serum markers who may predict neurodevelopmental prognosis are still in progress. Our aim in this study was to test serum markers S100B and NSE in newborns with jaundice, to determine their development by the Bayley scores of infant development (BSID) and to detect the relation between early neurodevelopmental prognosis with these markers. Material and Methods: This prospective controlled study was performed in the Medical Science University Ankara Children Hematology and Oncology Training and Research Hospital between March 2017 and August 2017. There were 50 early term neonates in our study. The study group included 30 term neonates who were admitted to our hospital because of jaundice within the 7 days postnatally. They were applied phototerapy due to high bilirubin levels. The control group included 20 term healthy neonates except physiologic jaundice. Serum samples S100B and NSE determination were obtained twice from the newborns in the study group; first on admission and second after 24- 48 hours. Serum samples were obtained from the newborns in the control group on admission to the hospital. The levels of S100B, NSE, total serum bilirubin were determined. The newborns were followed up periodically after discharge. Their developments were evaluated at 9-12 months of age and the Bayley scores of infant development were determined.