Stenvers ve Pöschl planlarında reformat multislice temporal BT görüntülerinin süperior semisirküler kanal dehissansı tanısına katkısı
Contribution of reformatted multislice temporal CT images in the plans of stenvers and Poschl to the diagnosis of sscd
  1. Tez No: 526442
  2. Yazar: İSMAİL SİNAN DUMAN
  3. Danışmanlar: UZMAN SEBAHAT NACAR DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Süperior semisirküler kanal dehissansı; süperior semisirküler kanal üzerindeki kemik çatıda defekt bulunmasıdır. Defekt sonucu iç kulaktaki dengenin bozulması,“3. pencere fenomeni”ile hastalarda ses-basınç ile ortaya çıkan vertigo, nistagmus, tinnitus gibi semptomlara neden olabilmektedir. Süperior semisirküler kanal dehissansı tanısında anamnez ve fizik muayeneye ek olarak kullanılabilecek tek görüntüleme yöntemi bilgisayarlı tomografidir. Çalışmamızda bilgisayarlı tomografide dehissans tanısı koymada ve dehissansın dışlanmasında reformat görüntülerin standart planlara göre daha güvenilir olduğunu göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 01.01.2015 – 31.12.2017 tarihleri arasında herhangi bir nedenle çekilmiş 1319 temporal BT, 2638 temporal kemik incelenmiştir. Standart planlarda (aksiyel, koronal, sagittal) iki radyoloğun konsensus kararı ile süperior semisirküler kanal dehissansı saptanan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Dehissans saptanan hastalar hangi kulağa dehissans tanısı koyulduğu bilinmeden, iki radyolog tarafından birbirlerinden bağımsız olarak Stenvers ve Pöschl reformat görüntüler ile tekrar değerlendirilmiştir. Bulgular: Literatürde süperior semisirküler kanal dehissansı tanısında gold standart görüntüleme yöntemi olarak Pöschl planı bildirildiğinden, her iki radyolog için Pöschl planlarında koyduğu tanılar doğru kabul edilerek istatistiksel analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Superior semisirculer canal dehiscence (SSCD) is defect in the bone overlying superior semisirculer canal. The lost of the balance of inner ear can cause sound-pressure induced vertigo, nystagmus, tinnitus symptoms with“third window phenomenon”. In the diagnosis of dehiscence computerized tomography (CT) is the only imaging method that can be used in addition to anamnesis and physical examination. Our purpose is showing that reformat images is more accurate than standart plans for diagnosis and exclusing the superior semisirculer canal dehiscence in CT. Materials and Methods: The retrospective review yielded; 1319 temporal CT's that were taken for any reason in our radiology department between 01.01.2015 and 31.12.2017. Two radiologist interpreted 2638 temporal bone in standart plans (axial, coronal, sagittal) collabratively. Patients with superior semisirculer canal dehiscence were included to the study. These patients images were re-interpreted in Pöschl and Stenvers plans by two radiologists separately. Results: To diagnosis SSCD, Pöschl plan is accepted as gold standart in imaging modality. Statistical analysis was made by accepting that two radiologists's diagnoses were accurate in Pöschl plan. For diagnosing superior semisirculer canal dehiscence coronal plan sensitivity 86%, spesifity %64, mean diagnostic value 73%, Stenvers plan sensitivity 96%, spesifity 52%, mean diagnostic value 70% have been found in the mean result of two observers.