Semisirküler kanal dehisensinde MRG- BT korelasyonu
MRI- CT correlation for semicircular canal dehiscence
  1. Tez No: 928860
  2. Yazar: ÇAĞATAY BÖLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ÜNAL DAPHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın birincil amacı bilgisayarlı tomografi ( BT) tetkikinde dehisens olan ve olmayan süperior ve posterior semisirküler kanallara (SK) manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tetkiki yaparak MRG' nin BT' ye yakın sonuçlar verip vermediğini sorgulamaktır. Çalışmanın ikincil amacı ise süperior ve posterior semisirküler kanal dehisensi (SKD) tanısında Stenver ve Poschl planlarında elde olunan MRG sekanslarının BT ile korelasyonunu değerlendirmektir. Mart 2012- Ağustos 2012 tarihleri arasındaki temporal BT tetkiki yapılan ardışık 103 hasta çalışma kapsamına alındı. En az bir SK' sında dehisens görünümü veya şüphesi ve/ veya kanal çatı kemiğinde normalden ince görünüm olan 27 hastaya Poschl ve Stenver planlarında sekansların (oblik- koronal kesitler) da dahil edildiği MRG yapıldı. Bir hastanın sağ süperior SK' sı vizüalize edilemediğinden çalışmadan çıkarıldı. Neticede 53 süperior ve 54 posterior SK' da BT-MRG karşılaştırması yapıldı. BT referans alındığında MRG' nin, taranan süperior SK' lar içinde dehisens saptama oranı % 78, özgüllüğü (tanı yöntemlerinde önemlidir) ise % 92 olarak hesaplandı. PSK içinse MRG' nin dehisens bulma oranı % 70, özgüllüğü % 97 olarak bulundu. SKD' de BT ve MRG tetkiklerinin tanıda anlamlı derecede korelasyon gösterdiği (süperior SKD için r = 0.696, p = 0.000; posterior SKD için r = 0.685, p = 0.000) görüldü. Poschl ve Stenver düzlemlerinde elde olunan MRG' lerin dehisens saptamada BT ile korelasyon değerleri superior SKD için Poschl' de r = 0.410, Stenver' de r = 0.426; posterior SKD için Poschl' de r = 0.639, Stenver' de r = 0.517 olarak hesaplandı. Sonuç olarak vertigo, nistagmus, işitme kaybı gibi şikayetler nedeniyle yapılan MRG tetkiklerinde bu semptomları açıklayacak başka bulgu saptanmaması durumunda SK kemik çatılarına dikkat edilmesi ve şüpheli olguların raporda belirtilmesi yararlı olacaktır. MRG' de Poschl ve Stenver düzlemlerinde elde olunan sekanslar, SKD tanısında BT ile orta kuvvette korelasyon göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The first object of this study is to demonstrate if magentic resonance imaging (MRI) gives similar results to computerised tomography (CT) for radiologic detection of semicircular canal dehiscence (SCD). The second aim is, for the diagnosis of SCD, to examine the correlation of magnetic resonance (MR) images, obtained in the planes of Poschl and Stenver, with axial and coronal CT images. 103 patients having temporal CT examination between March 2012 and August 2012 were included in our study. 27 of these patients who have at least one canal showing dehiscence or suspected dehiscence and/ or thin appearance at the bony roof overlying the canal, underwent MRI scan– that includes images additionally in the planes of Poschl and Stenver (oblique- coronal sections) – for comparison with CT. Right semicircular canal (SC) of one patient could not be visualised by MRI, so 53 superior and 54 posterior SC were included in CT- MRI comparison. Using CT as a reference, MRI had a sensitivity of 78% and specifity (an important determinant for diagnostic tests) of 92% for the diagnosis of superior SCD. Values of 70% and 97% came out as specifity and sensitivity, respectively, for posterior SCD. MRI was found to be significantly correlated to CT (r = 0.696, p = 0.000; r = 0.685, p = 0.000 for superior SCD and posterior SCD, respectively). In comparison to CT for SCD, Poschl- MR images had a value of r = 0.410 and Stenver- MR images had r = 0.426; for posterior SCD, Poschl- MR images had r = 0.639 and Stenver- MR images had r = 0.517. As a result, we found MRI as having a diagnostic accuracy close to CT for superior and posterior SCD. Hence, if there is no finding to explain the pathologic condition in MR studies of patients examined for such symptoms like vertigo, nystagmus or hearing loss, semicircular canals should be carefully investigated for dehiscence. If there is no significant finding resembling dehiscence on MRI, additional CT will not be necessary. MR images obtained in the planes of Poschl and Stenver have a moderate correlation with CT, for detecting SCD.