Azadirachtin pestisitinin sazan balığı (Cyprinus carpio L. 1758)'nda hormonal, hematolojik, antioksidan ve histopatolojik etkileri
Hormonal, hematological, antioxidant and histopathological effects of azadirachtin pesticide on carp (Cyprinus carpio L. 1758)
- Tez No: 526517
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖRÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada azadirachtin'in ticari formlarından biri olan Neemazal-T/S'nin (10g/L AZA) farklı doz (1,20 ppm ve 2,40 ppm) ve süreye (4 gün ve 30 gün) bağlı olarak Cyprinus carpio'daki hormonal, hematolojik, antioksidan ve histopatolojik etkileri incelenmiştir. Çalışmamızda hormonal parametreler değerlendirildiğinde; kontrol grubuna göre serum BH, IGF-1, TT3 ve TT4 düzeylerinde meydana gelen azalma ile TSH, ST3, ST4, ACTH, kortizol, TNF-α, IL-1β ve IL-6 düzeylerinde meydana gelen artışlar hem akut hem de subkronik sürede doza bağlı olarak istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05). BH ve IGF-1 düzeylerinin süreler arası karşılaştırılmasında ise akut ve subkronik sürelerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different doses (1,20 ppm and 2,40 ppm) and duration (4 days and 30 days) of Neemazal-T/S (10 g/L AZA) on Cyprinus carpio hormonal, hematological, antioxidant and histopathological effects were investigated. When the hormonal parameters are evaluated in our study; ST3, ST4, ACTH, cortisol, TNF-α, IL-1β and IL-6 levels and the decrease in serum GH, IGF-1, TT3 and TT4 levels according to the control group, were statistically significant (p0,05). There was a statistically significant difference between acute and subchronic durations of GH and IGF-1 levels (p0,05).