Farklı yüksekliklerden kayıt edilen sayısal hava görüntülerinden üretilen ortofotolarda doğruluk araştırması
The investigation accuracy of orthophotos generated from digital air images recorded from different heights
  1. Tez No: 526520
  2. Yazar: AYDAN YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI MURAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dijital ortofotolar, renkli veya siyah beyaz hava görüntülerinin kullanılarak ölçek doğruluğunun her yerde sağlanması ile hazırlanan, haritanın doğruluğu ve çekilen hava görüntüsünün okunabilirliği üstünlüğünü birleştiren sayısal bir üründür. Sayısal ortofotolar klasik yöntemlere göre daha esnek, ucuz ve yüksek kalitede çıktılar vermektedir. Günümüzde güncel haritalara olan gereksinim her alanda artmakta ve klasik yöntemlere alternatif olarak standart bir haritanın doğruluk ve hassasiyet kriterlerini taşıyan ortofotolar, birçok uygulama alanında tercih edilmektedir. Haritacılık ile ilgili uygulamalarda kullanılan ortofotolardaki geometrik doğruluk oldukça büyük önem taşımaktadır. Yapılan çalışmada Aksaray Üniversitesi kampüs bölgesinin 2011 yılında çekilmiş 7cm, 15 cm ve 25 cm yer örnekleme aralığına sahip dijital hava görüntüleri kullanılarak, harita gibi sabit bir ölçeğe sahip olan üç farklı ortofoto mozaik üretilerek doğruluklarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ortofoto mozaik görüntüler“Erdas LPS”yazılımında üretilmiştir. Daha sonra elde edilen sonuçlar ulusal ve uluslararası standartlarda önerilen değerlerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca, her üç ortofoto mozaik için elde edilen konum doğruluklarının birinci sınıf çalışmalar için kullanıma uygun olduğu ve bu sayısal ortofotoların altlık olarak kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Digital orthophoto maps are numerical products that combine the accuracy of maps and readability of aerial photographs. They are prepared using colored or black and white digital aerial photographs and they have a fixed scale like maps. Digital orthophotos offer more flexible, cost-effective, and higher-quality outputs than classical methods. Today, the need for up-to-date maps is increasing in almost every field, and as an alternative to classical methods, orthophoto maps meeting the criteria of accuracy and precision of a standardized map are mostly preferred in a wide range of applications. However, the geometrical accuracy of orthophoto maps used in geomatics applications is of even greater importance. This study compared the orthophoto maps, that have a fixed scale like maps, obtained from digital aerial photographs at a ground sample distance of 7, 15 and 25 cm in 2011 in the campus area of Aksaray University, in terms of their positional accuracy. Orthophoto mosaic images were created using“Erdas LPS”software. The accuracy results obtained were compared with the values recommended in national and international standards It was also concluded that the positional accuracy of orthophotos for all three ground sample distances was suitable for use as reference and as a base in all application areas, for those requiring very high accuracy.