Lipopolisakkarit ile indüklenen hipotermik ratlarda kan serumu aldosteron hormonu ve bazı mineral düzeylerindeki değişim
Change of blood serum aldosterone hormones and some mineral levels in hypothermic rats induced with lipopolisakkarit
  1. Tez No: 526519
  2. Yazar: YASEMİN AKSAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez çalışmasında, sıçanlara LPS (Serotip E.coli: O111:B4; 250 µg/kg, ip) uygulanarak hipotermi oluşturduk. Oluşturulan hipoterminin girişinde, en derin noktasında ve çıkışta intrakardiyak delinme ile kan örnekleri alındı. Yine aynı çalışmada kontrol grubu sıçanlara tuzlu su (% 0.09'luk NaCl, 0.5 ml/kg ip) uygulanarak hipotermi giriş, en derin noktasına ve çıkışına dek gelen zaman dilimlerinde kan örnekleri alındı. Uygulamalar sonucunda hipoterminin en derin (ΔT: -1.48±0.09 ºC) noktasına ortalama 104.46±4.32 dakikada ulaşıldı. Alınan kan serumu örneklerinin analizleri sonucunda aldosteron, Na, K, Cl, Ca ve P düzeyleri kontrol grubuna göre LPS indüklü hipotermi grupları (giriş, dip ve çıkış) arasındaki farklar istatiksel olarak önemsiz olduğu belirlenmiştir. Elde etiğimiz sonuçlar, rodentlerde LPS ile termoregülatuvar anlamda ateşle birlikte hipotermininde gelişebileceği göstermiştir. Bu çalışmadaki LPS dozunun endotoksik etkileşim süresinin aldosteron seviyesini değiştirmediğini göstermiştir. Yine bu araştırma sonucunda elde edilen Na, K, Cl, Ca ve P düzeylerinin değişmemesinin LPS indüklü hipotermi süresince aldosteron hormon düzeylerinin değişmemesi sonucu olduğunu düşündürdü.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, hypothermia was induced by administration LPS (Serotype E. coli: O111: B4; 250 μg / kg, ip) to rats. Blood samples were taken by intracardiac puncture at the initial phase, nadir and the end of the created hypothermia. In the same study, blood samples were taken at the time of hypothermia the initial phase, nadir and the end to the control group rats by saline (0.09% NaCl, 0.5 ml / kg ip). As a result of the applications, the nadir (ΔT: -1.48 ± 0.09 ºC) point of the hypothermia was reached at an average of 104.46 ± 4.32 minutes. The differences between the groups of LPS-induced hypothermia (initial phase, nadir and end) were statistically insignificant compared to the control group of aldosterone, Na, K, Cl, Ca and P levels as a result of analysis of the blood serum samples. Our results show that in rodents, thermoregulator with LPS may develop in hypothermia with fever. The LPS dose in this study did not change the level of aldosterone during the endotoxic interaction period. Again, the results of this study suggested that the changes of Na, K, Cl, Ca and P levels were the result of not changing the aldosterone hormone levels during LPS-induced hypothermia.