Erciyes Dağı yer örümceklerinin (Araneae: Gnaphosidae) vertikal dağılımı ve seta morfolojilerinin araştırılması
The investigastion of vertical distribution and setae morphology of ground spiders (Araneae: Gnaphosidae) in Erciyes Mountain
  1. Tez No: 832746
  2. Yazar: DURMUŞ OK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SEYYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, Erciyes Dağı'nda yayılış gösteren yer örümcekleri (Araneae: Gnaphosidae) 2018-2020 yıllarının Mayıs-Eylül ayları arasında faunistik olarak değerlendirilmiş ve tespit edilen türlerin vertikal dağılımları ve seta morfolojileri belirlenmeye çalışılmıştır. Toplanan örneklerin tür teşhisleri sonucunda 16 cinse ait 29 türün varlığı ortaya konmuş olup bu türlerden Marjanus platnicki (Zhang, Song & Zhu, 2001) türü Türkiye örümcek faunası için yeni kayıt olarak belirlenmiştir. Türlerin vertikal dağılımlarına bakıldığında genellikle 1500-2000 m yüksekliklerde yoğunlaştığı, yüksekliğin artmasıyla tür çeşitliliğinin azaldığı görülmüş olup türler yüksekliğe bağlı toleranslarına göre sınıflandırılmıştır. Ayrıca, tespit edilen tüm türlerin seta morfolojileri Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) yardımıyla belirlenmiştir. Seta morfolojileri değerlendirildiğinde plumose (tüysü), pinnate (tırtıklı), lanseolate (mızraksı) ve squaomose (pulsu) olmak üzere 4 setanın tipinin varlığı ortaya konulmuştur. Drassodes cinsine ait türlerde iki farklı seta tipi görülürken Zelotinae alt familyasına ait cinslerin büyük bir kısmında seta olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the ground spiders distributed on Mount Erciyes were faunistically evaluated between May-September 2018-2020 and the vertical distribution and seta morphology of the identified species were determined. Faunistic evaluation of the collected specimens revealed the presence of 29 species belonging to 16 genera, of which Marjanus platnicki (Zhang, Song & Zhu, 2001) was identified as a new record for the spider fauna of Turkey. When the vertical distribution of the species was examined, it was observed that they were generally concentrated at 1500-2000 m altitudes, and the species diversity decreased with increasing altitude, and the species were classified according to their altitude tolerance. In addition, the seta morphologies of all species were determined by Scanning Electron Microscopy (SEM). The seta morphology revealed the presence of 4 seta types: plumose, pinnate, lanceolate and squaomose. While two different seta types were observed in the species belonging to the genus Drassodes, most of the genera belonging to the subfamily Zelotinae were found to have no setae.