Doğu Karadeniz Bölgesi elektrik sisteminin gerçek zamanlı simülatörde modellenmesi doğrulanması ve özel koruma sisteminin testi
Modeling and verification of Black Sea Region network in real-time simulator and test of a special protection system
  1. Tez No: 526547
  2. Yazar: OKAN BONCUKÇU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN SUNGUR TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Son yıllarda, elektriksel güç sistemlerinin büyümesiyle ve karmaşıklığının artmasıyla ihtiyaçları da artmıştır. Ortaya çıkan ihtiyaçlar arasında anormal sistem koşulları altında sistemin sürekliliğini sağlayan özel koruma sistemleri (ÖKS) uygulamaları da bulunmaktadır. Elektrik şebekelerinde gözlenen güvenlik sorunlarına getirdiği pratik ve esnek çözümler sebebiyle, özel koruma sistemlerinin kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bu sistemler kullanılacağı bölgeye özel olarak tasarlanmaktadır. Diğer taraftan, özel koruma sistemlerinin tasarım çalışmaları sırasında beklenmedik hatalar yapılması sistem güvenliğini ve sürekliliğini tehlikeye sokabilmektedir. Dolayısıyla özel koruma sistemlerinin elektrik şebekesine entegrasyonu öncesinde testlerinin gerçekleştirilmesi elektrik şebekesinin güvenliği için önemlidir. Gerçek zamanlı simülatörler, koruma sistemlerinin test edilmesinde etkili bir yöntemdir. Bu çalışmada gerçek zamanlı simülatörde Türkiye elektrik şebekesinin kuzey-doğu kısmının modelleme ve doğrulama çalışmaları yapılarak, özel koruma sistemi kapalı döngü içerisinde donanım testleri için hazırlanmıştır. Özel koruma sisteminin tasarımsal özellikleri göz önüne alınarak gerçek zamanlı kapalı döngü içerisinde donanım testi mekanizması kurulmuştur. Türkiye elektrik sisteminin kuzey-batısında farklı senaryolarda dinamik analizler gerçekleştirilerek özel koruma sisteminin gerçek zamanlı kapalı döngü içerisinde donanım testleri gerçekleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
As the power systems in recent years scale and complexity of the systems have putting, their needs have also increased. Among the needs that arise are the implementation of special protection systems (SPSs) that ensure the continuity of the system at abnormal conditions. The use of special protection systems is becoming widespread due to practical and flexible solutions to the security problems observed in electrical networks. These systems are specially designed for the area to be used. On the other hand, avoiding puting at risk of system security by making unexpected mistakes that may occur during design studies of protection systems, is critical. Therefore, the realization of tests before integration of special protection systems into the electrical network is important for the safety of the electrical network. Real-time simulation platform is effective method in testing protection systems. In this paper, modeling and verification studies of northeastern part of Turkish electricity grid in real-time simulator, are performed in preparation for SPS real-time hardware in the loop tests. Real-time hardware in the loop tests of special protection system is carried out by performing real-time dynamic analysis in different scenarios identified in northeastern part of Turkish electricity grid.