Ege ve İç Anadolu (Türkiye) bölgelerinde dağılış gösteren Emys ve Mauremys cinslerinin genetik karşılaştırılması
Genetic comparison of genus emys and mauremys distributed in Aegean and Central Anatolia (Turkey)
- Tez No: 526549
- Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇER AYAZ, PROF. DR. UWE FRITZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Genetik, Zooloji, Biology, Genetics, Zoology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Mikrosatellitler, nükleer DNA'da yüksek frekansta bulunan 1-6 baz çifti (bp) 'den oluşan basit sıralı dizi tekrarlamalarıdır. Sadece mitokondriyal DNA verilerine dayanan popülasyon genetiği çalışmalarının aksine çalışmamızda temel aldığımız mikrosatellit lokuslar kullanılarak sintopik yaşayan Emys ve Mauremys cinslerine ait bir iç ve bir kıyı popülasyonu arasında gen akışına ilişkin yorumlar yapılmıştır. Çalışmamızda Mauremys caspica'da (Cmt8 ve Cmt9) iki haplotip, M. rivulata'da (Rmt3, Rmt24 ve Rmt26) ise üç haplotip bulunmuştur. Kıyı bölgesinden toplanan Emys orbicularis türüne ait (Im, Ip ve Iw) üç haplotip, iç bölgelerden toplanan Emys orbicularis türüne ait ise (Ig ve Im) iki haplotip bulunmuştur. Her iki tür için de mikrosatellit lokuslar kullanılarak gerçekleştirilen genotipik yapılandırma sonucunda en olası değer için kullanılan STRUCTURE analizinde her iki popülasyon için K değeri 2 olarak belirlenmiştir. Mauremys rivulata ve Mauremys caspica türlerinin oluşturdukları popülasyonlar arasındaki FST değeri 0,39388 olarak hesaplanmıştır. E. orbicularis türüne ait kıyı ve iç popülasyonları arasındaki bu değer 0,09165 olarak belirlenmiştir. Farklı coğrafik bölgelerde bir arada yaşayan farklı türlerin bulunmasının genetik temeli böylelikle ortaya konulmuş ve bu filocoğrafik farklılaşmanın çevresel ilişkili olma ihtimalinden ziyade atasal orijinli olduğu görülmüştür. Ayrıca elde ettiğimiz verilerin gelecekte türün korunması için genetik temel oluşturacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Microsatellites are simple tandem sequence repeats consisting of 1- 6 base pairs (bp) with high frequency in the nuclear genome. Contrary to population genetic studies based solely on mitochondrial DNA expression, the use of microsatellite loci based on our project will enable us to obtain more important data on the phylogeny and gene flow of an inside and a coastal populations of the syntopic living genus Emys and Mauremys. In our study two haplotypes for M. caspica (Cmt8 ve Cmt9) and three haplotypes for M.rivulata (Rmt3, Rmt24 ve Rmt26) were found. Collected from coastal region three haplotypes of Emys orbicularis (Im, Ip ve Iw) and collected from inland region two haplotypes of Emys orbicularis (Ig and Im) were found. The K value for both populations was defined as 2 in the STRUCTURE analysis used for the most probable value as a result of the genotypic structuring using microsatellite loci for both species. The FST value between populations of M. rivulata and M. caspica species was calculated as 0.39388. The FST value between the coastal and inland populations of E.orbicularis species was determined as 0.09165. The genetic basis of the presence of different species living together in different geographical regions has thus been revealed and it has been found that this phylogeographic differentiation is of an ancestral origin rather than the possibility of being environmentally. We also believe that the data obtained will create a genetic basis for future protection of the species.