Edirne'deki Bulgar mektepleri
Bulgarian schools at Edirne
- Tez No: 526578
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ TEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Osmanlı İmparatorluğunda her azınlık grup kendi eğitim kurumlarını oluşturup kendi dillerine ve inandıkları dine göre çocuklarına eğitim veriyordu. Bu durum Osmanlı İmparatorluğu içerisinde ilk zamanlardan itibaren azınlık ve yabancı okulların açılmasına imkân sağlamıştı. Uzun yıllar Osmanlı egemenliğinde yaşamış olan Bulgarlar bazı büyük devletlerin de desteğiyle özellikle XIX. yüzyılın başlarından itibaren Başkent İstanbul başta olmak üzere devletin çeşitli yerlerinde kendi okullarını açmaya başlamıştı. Edirne gerek Bulgarların yaşadıkları bölgeye yakınlıktan gerekse de belli bir Bulgar nüfusu barındırmasından dolayı çeşitli derece ve niteliklerde birçok okula sahip oldukları yerlerdendi. Farklı inanç ve etnik gruplara sahip olan Edirne'de her mahalledeki çeşitlilik hangi okulun açılıp açılamayacağı sorusuna ve sorununa yol açıyordu. Dolayısıyla Osmanlı idarecileri zaman içinde azınlık ve yabancı okulların getirdiği bazı standart ve nizamnamelerle kontrol altına almaya çalışmışsa da bu konuda tam başarı sağlayamamıştı.
Özet (Çeviri)
Although the Ottoman Empire paid attention to education, it lacked a certain education system. Thus, each minority group formed its own educational institutions and trained their own language and children according to the belief they believed. This situation enabled the opening of minority and foreign schools in the Ottoman State as of the earliest times. Having lived for many years under Ottoman rule, The Bulgarians began to open their own schools in various parts of the state, especially in the capital Istanbul, with the support of some great states, especially since the beginning of the 19th century. In addition to the proximity of the the regions where Bulgarians lived, Edirne was also a place with many schools of varying degrees and qualities due to the presence of a certain Bulgarian population. In Edirne, which has a cosmopolitan structure, people from different ethnic backgrounds live in every neighborhood and neighborhood, and so, from time to time, which school could not be opened in that region led to problems. Therefore, Ottoman administrators tried to control over time with some standards and regulations brought by minority and foreign schools, but they could not attain success completely.