Changes in a science teacher's pedagogical practices and beliefs following abi: Onsite ongoing professional support
ATBÖ eşliğinde bir fen öğretmeninin pedagojik uygulamaları ve inançlarındaki değişikliklerin incelenmesi: İşbaşı devamlı profesyonel destek
- Tez No: 526605
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir ortaokul fen bilgisi öğretmeninin bir yıl boyunca yaptığı argümantasyon tabanlı bilim öğrenme (ATBÖ) uygulamaları süresince pedagojik uygulamaları ve öğretme ile öğrenmeye ilişkin inançlarındaki değişimi incelemektir. Bu bağlamda öğretmene bir yıl boyunca ihtiyaçları dikkate alınarak bire bir yerinde sürekli profesyonel destek sağlanmıştır. Çalışmada yer alan katılımcı, bir ortaokul fen bilgisi öğretmenidir. Araştırma kapsamında çeşitli veriler toplanmıştır: öğretmenin sınıf içi uygulamalarının videoları, öğretmen mülakatları, bilgilendirme ve ders dışı konuşmaların ses kaydı, araştırmacının alan notları ve yerinde yapılan gözlemler. Video kaydına alınan dersler ile yarı yapılandırılmış mülakatlar iki ana veri kaynağını oluşturmaktadır. Veri analizi, RTOP puanları ve sürekli karşılaştırma yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları, sürekli ve yerinde verilen desteğin öğretmenin sınıfta yaptığı ATBÖ uygulamalarında ilerleme kaydetmesine katkı sağladığını göstermiştir. Katılımcı öğretmen, pedagojik uygulamalarında geleneksel öğretmen merkezli öğretimden daha öğrenci merkezli olan bir yaklaşıma geçmiştir. Ayrıca öğretmenin öğrenme ve öğretmeye ilişkin inançları da değişmiştir. Öğretmenin inançlarında, profesyonel gelişim süreci boyunca daha öğrenci merkezli bir pedagojiye doğru yönelme şeklinde bir değişiklik olmuştur. Bu araştırma, katılımcı öğretmenin öğrenmeye ilişkin inançlarının diğer inançlarının referans noktası olan merkezi inancını oluşturduğunu göstermektedir. Ek olarak sonuçlar, inançlar ile uygulama arasında iki yönlü bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır ki bu da Thompson'un (1992) inaçlar ve uygulama arasında diyalektik bir ilişki olduğunu savunan teorik modelini desteklemektedir. Son olarak bu çalışma öğretmen mesleki gelişimine ilişkin öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to investigate how a middle school science teacher's pedagogical practices and beliefs about teaching and learning has changed during implementation of argument-based inquiry (ABI). In this context, one-on-one onsite ongoing professional support was provided to the teacher by considering teacher's needs. The participant of this study was one middle school science teacher. The multiple data sources were collected as part of the research: video records of teacher's classroom implementations, teacher interviews, audio records of briefings and informal conversations, researcher's field notes and onsite observations. The video-recorded lessons and the semi structured interviews were two main data sources. Data analysis was conducted by using RTOP scores and constant comparative method. The results indicated that ongoing-onsite support contributed to teacher's advancement in her ABI practices in the classroom. The participant teacher shifted her pedagogical practice from traditional teacher centered teaching to a more student-centered approach. Additionally, the teacher's beliefs about teaching and learning shifted. There is a change in teacher's beliefs to a more student-focused pedagogy over the professional development period. The present study showed that the teacher's beliefs about learning is the central belief which is the reference point of the other beliefs. Furthermore, the results showed that there is a bi-directional relationship between beliefs and practice which confirms Thompson's (1992) theoretical model that there is a dialectic relationship between beliefs and practice. At the end, this study provided recommendations for teacher professional development.