Fen bilimleri öğretmenlerinin pedagojik-epistemolojik inanç sistemlerinin sınıf içi pratiklerine ve sınıf yönetimi algılarına etkisinin incelenmesi
The investigation about influence of the pedagogic-epistemological belief systems of science teachers on intraclass practices and classroom management perceptions
- Tez No: 600603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SOMAYYEH RADMARD, DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, öğretimsel yaklaşımlar (öğrenen merkezli ve öğretmen merkezli) bağlamında fen bilimleri öğretmenlerinin pedagojik (öğrenme/öğretmeye yönelik) inançlarını, epistemolojik (bilgiye yönelik) inançlarını ve bu inançların sınıf yönetimi pratiklerine yansıma durumlarını incelemiştir. Bu araştırmada nicel ve nitel veri sağlayan ölçekler ile veriler toplanmış, veri analizi yorumlayıcı ve tümevarımcı biçimde yapılmıştır. 113 Fen bilimleri öğretmeninin katılımıyla gerçekleştirilen bu çalışmada öğretmenlerin öğrenme-öğretmeye ilişkin pedagojik ve epistemolojik inançlarının düzeyi, çeşitli değişkenlere göre değişimi ve varsa aralarındaki korelasyonel ilişkinin düzey ve anlamlılığına yönelik nicel analiz bulguları sunulmuştur. Çalışma nitel araştırma perspektifinde, bir durum çalışması olarak gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, öğretmenlerin pedagojik-epistemolojik inançları ve sınıf yönetimi pratiklerine yönelik derinlemesine bir anlayış elde etmek amacıyla seçilmiş katılımcılar ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler yoluyla toplanan verileri desteklemek adına metaforik akıl yürütme formu ile ikincil veriler de toplanmıştır. Görüşme sorularına verilen cevapların analizinde, katılımcı öğretmenlerin öğrenme/öğretmeye yönelik pedagojik inançları ve epistemolojik inançları ile sınıf yönetimi pratiklerinde ciddi derecede paralellik olduğu ortaya çıkmıştır. Böylece fen bilimleri öğretmenlerinin ders içerisinde uyguladıkları sınıf yönetimi yaklaşımlarının öğretimsel inanç sistemlerinden etkilendiği ve buna göre şekillendiği tespit edilmiştir. Bu çalışmada, esas itibariyle, fen bilimleri öğretmenlerinin sınıf yönetimi pratiklerinin temel belirleyicisi, onların öğrenme-öğretme ve bilgi olgusunu nasıl algıladıkları ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla bu bağlamda, öğretmen eğitimi adına çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the situation of pedagogical (learning / teaching) and epithemological (knowledge-oriented) beliefs of science teachers and their reflections on classroom management practices in the context of educational approaches (student centered - teacher centered). In this research, the data was collected with quantitative and qualitative scales and data analysis was performed in interpretive and inductive form. In this study performed with the participation of 113 science teachers, findings of quantitative analysis are presented intended to the level of teachers' pedagogical and epistemological beliefs about learning and teaching, change according to various variables and, if any, the level and significance of the correlational relationship between them. The study was conducted as a case study within the scope of qualitative research perspective. For this purpose, semi-structured interviews were conducted with selected participants in order to gain an in-depth understanding of pedagogical - epistemological beliefs and classroom management practices of the science teachers. Metaphysical reasoning form and secondary data were also collected to support the data collected through the interviews. In the analysis of the answers given to the interview questions, it was found that there was a significant parallel between the pedagogical beliefs and epistemological beliefs of the teachers about learning/ teaching and classroom management practices. Thus, it was found that classroom management approaches applied by science teachers during the course were influenced by educational belief systems and shaped accordingly. Essentially, in this study, the main determinant of classroom management practices of science teachers is thought to be related to how they perceive the phenomenon of learning-teaching and knowledge. Therefore, in this context, various suggestions have been made in the name of teacher education.