Zihinsel engelli öğrencilere üniteye dayalı olarak hazırlanan bireyselleştirilmiş kağıt para kavramı öğretim materyalinin açık anlatımla sunulmasının amaçların gerçekleşmesine yol açma düzeyi
- Tez No: 52662
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÖZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı al. bak. göster, koy. katla, bırak. tut. boya ön koşul davranışını yerine getiren zihinsel engelli öğrencilere üniteye dayalı kağıt para öğretim materyalinin açık anlatım yöntemi ile yapılan öğretimin kağıt para eşleme, kağıt para etiket eşleme, kağıt para gösterme, kağıt para söyleme amaçlarının gerçekleşmesine yol açıp açmadığının belirlenmesidir. Araştırmanın deseni tek denekli yan deneysel A-B desenidir. Bu araştırmanın deneklerini 1995-1996 öğretim yılında Ulus Anaokulu. Eğitim ve Uygulama ve Mesleki Eğitim ve Çıraklık Merkezi Özbakım 2. sımfnı devam eden 7 öğrenciden 6'sı oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerinin toplanabilmesi için zihinsel engelli öğrencilerin kağıt para eşleme.kağıt para-etiket eşleme, kağıtpara gösterme ve kağıt para söylemede performanslarım belirlemek amacıyla ölçü araçları geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçü araçları öğretim öncesi, öğretim sırasında ve öğretimden hemen sonra olmak üzere dörder kez aynı oturumda kullanılmıştır. Öğrencilere performanslarına göre üniteyedayalı olarak hazırlanan açık anlatım yöntemine göre sunulan kağıt para öğretim materyali sunulmuştur. Araştırmada verilerin analizinde gerafiksel analiz kullanılmıştır. Araştırma bulguları üniteye dayalı olarak hazırlanan kağıt para öğretim materyalinin kavramların öğretiminde etkili olduğu izlenimini vermektedir. Araştırma bulguları üniteye dayalı olarak hazırlanan kağıt para öğretim materyalinin kağıt para eşleme, kağıt para etiket eşleme, kağıt para gösterme ve kağıt para söyleme amaçlarının öğretiminde etkili olduğu Memmini vermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the present study is to determine whether unit based paper currency teaching material that is the taught by direct teaching will enable those mentally handicapped students who are is able to take. look, point, put fold. drop, catch and paint pre-requisities to reach following goals currency matching currency to labels matching, paper money telling. Single-subject pre experimental A-B desing is the desing of the study. The subject of this study are 6 of the 7 students in special school of 2nd grade of ULUS Kindergarten, Training and Mastery Center, in the 1995-1996 teaching year. In order to obtain data for the present study, evaluation materials have been developed so that preformances in paper money matching, paper money label matching and paper money telling. These materials have een used in four separate sessions, consisting of peteaching, teaching and post- teaching phases. In accordance with their performances, students have been given unit-based material for the teaching of paper money, presented accordig to open-teaching method. Graphical analysis has been used to present the analysis of the data obtained in this study. The results of the study suggest that material for the teaching of paper money prepared in accordance winth the unit-based approach is effective.