Spor yapan ve yapmayan lise öğrencilerinin boyun eğici davranışlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Exami̇nati̇on of neck behavi̇or of hi̇gh school students who do and do not play i̇n terms of di̇fferent vari̇ables
- Tez No: 526626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM LEVENT İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırmada amaç; spor aktivitesi yapan ve yapmayan lise öğrencilerinin boyun eğici davranış düzeylerini belirlemek ve boyun eğici davranışlarını çeşitli demografik değişkenler açısından incelemektir. Çalışmada, lise öğrencilerinin spor yapıp yapmama ve yaş, cinsiyet, anne ve babanın meslek ve eğitim durumları, anne ve babanın hayatta olup olmaması, anne babanın medeni durumları, öğrencinin kaç yıldır spor yaptığı, branşı gibi bazı değişkenler açısından boyun eğici davranış düzeyleri incelenmiştir. Araştırmanın Çalışma grubunu Van ilinde Fen Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesi, Anadolu Lisesi, Genel Lise ve Meslek Lisesi gibi farklı lise türlerinde öğrenim gören 152 kız, 199 erkek 351 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırma verileri toplanırken demografik bilgileri edinmek için araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ve boyun eğici davranış düzeyini belirlemek için, P. Gilbert ve S. Allan tarafından geliştirilen, özgün adı“Submissive Acts Scale (SAS) ”olarak bilinen ve Şahin ve Şahin (1992) tarafından Türkçeye uyarlanan Boyun Eğici Davranışlar(BEDÖ) ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 21 programı ile analiz yapılmıştır. Bulunan sonuçlar veri olarak değerleme yapılırken istatistiksel yöntemler (Standart sapma Yöntemi, Yüzde oranlama, Sayı) kullanılmıştır. İki grup arasında bulunan verilerin niceliksel olarak karşılaştırılmasında Kruskall Whallis H testi kullanılmıştır. Farklılıklara sebep olan grubun saptanmasında ise Mann Whitney U testleri uygulanmıştır. Öğrencilerin öğrenim gördükleri lise türüne göre veriler incelendiğinde aralarında anlamlı fark olduğu görülmektedir. Öğrenciler spor yapma ve yapmama değişkenine göre incelendiğinde aralarında anlamlı fark olduğu görülmektedir. Öğrenciler cinsiyet değişkenine göre incelendiğinde aralarında anlamlı fark olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the submissive behaviour level of the high school students who do sports and who don't and examine these submissive behaviours from the viewpoint of various demographic variables. In this research, the level of submissive behaviours of the students have been discussed in terms of certain variables such as whether these students do sports or not, their age, gender, their parents' occupations and education level, whether their parents are alive or death, marital status of their parents, how many years the student does sport and their branch. The study group of the research is composed of 152 girls and 199 boys, 351 students in total studying in different high schools such as Science High School, Anatolian Teacher Training High School, Anatolian School, General High School and Vocational High School in Van Province. While gathering data for the survey, a questionnaire about personal information which was prepared by the researcher was used to obtain demographic information and Submissive Acts Scale (SAS) which was developed by P. Gilbert and S. Allan and translated into Turkish as Boyun Eğici Davranışlar Ölçeği (BEDÖ) by Şahin and Şahin (1992) was used to determine the level of the submissive behaviour. The data has been analysed by using SPSS 21 program. Descriptive statistical methods (number, per cent, medial, standard deviation) were used while evaluating the data. Mann Whitney's U test was used while comparing quantitative data, Kruskall Whallis's H test was used while comparing parameters among groups when there are more than two groups and Mann Whitney's U test was used while determining the group which makes the difference. When the data was analysed it was seen that there is a huge difference among students according to the high schools which they study. When the students were analysed according to the variable whether they do sports or not, a huge difference was observed among them. When the students were analysed according to the gender variable a huge difference was observed among them.