Osmanlı Devleti'nde darbeler (II. Osman, III. Selim ve Abdülaziz örneği)
Coups in the Ottoman State (Osman II, Selim III and Abdülaziz)
- Tez No: 526628
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Osmanlı Devleti'nde zaman zaman askeri darbeler meydana gelmiştir. Çalışmamızda II. Osman, III. Selim ve Sultan Abdülaziz'in darbe sonucu tahttan indirilerek şehit edilmelerini ve bu sürece kimlerin nasıl müdahale ettiklerini inceledik. II. Osman genç yaşta tahta çıkmış ve yanlış yönlendirmeler sonucu devleti iyi yerlere getirecek olan reformları uygulamada halka, ulemaya ve askere oldukça sert davranmıştır. Üslubu neticesinde çevresindeki herkesi kendisine düşman edinerek malum sonu yaşamıştır. Öncelikle paşaların desteğini alan askerler tarafından tahttan indirilmiş daha sonrasında ise acımasız bir şekilde öldürülmüştür. III. Selim II. Osman'ın başlattığı reformları devam ettirme düşüncesindeydi. Ancak II. Osman'ın yaşadığı sonu yaşamamak için daha tedbirli davranıp yeniçeri ocağını kaldırmak yerine yeni bir ordu kurmayı düşünmüştür. Orduda yapılacak her ıslahatın kendileri için bir son olduğunu düşünen yeniçeri ocağı ise paşaların teşvik etmesiyle bir isyan başlatıp III. Selim'i tahttan indirmişler ve tekrar tahta çıkarılma tehlikesi olduğu için tıpkı II. Osman gibi öldürmüşlerdir. Bu darbe ve öldürme olayında yine önemli rol paşaların olmuştur. Sultan Abdülaziz geleneklerine bağlı aynı zamanda Batı'ya da sırt çevirmemiş bir padişahtı. Onun tahta çıkışı herkes tarafından memnuniyetle karşılanmıştı. Devletin düzelmesi için birçok reform çalışmaları yapan Abdülaziz'in karşısında güçlü nüfuzları olan paşalar vardı. Abdülaziz'in devletle ilgilenmediğini öne süren paşalar askeri öğrencileri kışkırtarak Sultan Abdülaziz'in tahttan inmesini istediler. Abdülaziz bu duruma çok üzülerek mücadele etmemiş ve kendi isteğiyle tahttan feragat etmiştir. Sonucunda ise faili meçhul bir şekilde öldürülmüştür. Öldürülen diğer iki padişahın aksine ölümü muamma olarak kalmıştır. Zira intihar süsü verilerek öldürülen Abdülaziz'in cinayeti bir türlü ispatlanamamıştır. Biz bu çalışmamızda muamma olarak kalmış konuları açığa kavuşturmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
From time to time the Ottoman Empire came to the scene of military groups. In this study we will explain how II. Osman, III. Selim and Sultan Abdulaziz were killed and who interfered deposing how to process. II. Osman throne when he was youth and as a result of false guidance he was tough on the public while reforms, that be empire bring to good condition, practice , As a result of the style, everyone around him was foe and known last truelife. Firstly, he was deposed by soldiers who received the support of the pashas, last in a cruel way, he was killed. III. Selim has idea carry on reforms initiated by the Osman. But he take care set up a new army instead of remove janissary because don't live the same thing. The janissary quarry who think a end from themselves in army every reform, revolted in the sense that encouragement of pashas and they dethrone to Selim and he killed, like Osman II, because be danger can get back at throne. This coup and at martyrdom important role are pashas. Abdulaziz is a sultan who depend on own traditions at the same time don't turn one's back on West. Him come to the throne be pleased to by everyone. Abdulaziz who do a lot of reform works to get better of state, him in the face of had pashas who strong influance. Pashas who suggesting that don't look after with state Abdulaziz, want to him dethronement thereby provoke students. Abdulaziz very worry don't fight off and abdication. The end was killed murder by unknown assailants. On the contrary of others two sultan him death is as bemusement stayed. Because him death was made it look like a suicide him death in no way evidence. We this study will explain subjects that remained as.