Adaptive reuse potentials of historic buildings in nigeria: Case study of two abandoned vernacular palaces
Nijerya'da tarihi binaların adaptif yeniden kullanım potansiyellerı: İki terk edilmiş yöresel sarayın örnek çalışması
- Tez No: 526629
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. NAĞME EBRU AYDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yeni inşaat ihtiyacı, yerel ve tarihi binaların radikal bir karar ile yıkılmasına yol açtı. Ayrıca, inşaatta çağdaş ihtiyaçları karşılamak için, basit yapılar, tarihi değerlerin mirası ve sismik eylemlere (dünyadaki bazı binalarda görüldüğü gibi) direnç gösterilmesine rağmen, yerel binalar terk edilmiştir. Güney-Batı Nijerya'da (ülkenin Yoruba bölgesi), birçok saray terkedildi ve onları işgal eden kralın ölümünden sonra kullanım dışı kaldı. Bu İbadan'da öne çıkıyor. Bu çalışmada iki sarayın koşullarını araştıran Aleshinloye ve Aare Latoosa Saraylarını, yenilemek ve canlandırmak için yeniden kullanılması önerilmiş, teknik, topolojik ve stratejik yaklaşımların üç adaptif yeniden kullanım kuramının ana içeriğini bir araya getirmiştir. Bu makale, tarihi yapıların uyarlamalı yeniden kullanımı ile ilgili literatürü gözden geçirmekte ve bir uyum yöntemi önermektedir. Aynı zamanda, yerel halkın yararına olacak bir amaç için onları yeniden kullanarak tüm yerel binaların ömrünü uzatmanın önemli bir avantajını vurgulamaktadır. İnceleme sırasında yapılan görüşmeler, saraylardaki tarihi eserlerin önemini ortaya koymuş ve bu yapıların sarayların tarihi değerini muhafaza edecek şekilde muhafaza edilmesi ve / veya yeniden tasarlanması için bir restorasyon projesi önerilmiştir. Çalışma, terk edilmiş sarayların potansiyellerini sömürüyor, yapısal koşullarına uyan olası adaptif yeniden kullanımı öneriyor. Ayrıca, bu sarayların sürdürülmesinin ve yeniden kullanılmasının toplumun tarihi değerini ve miras alanını sosyal, ekonomik ve diğer tarihi faydalarla iyileştirebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The need for new construction has led to radical demolition of vernacular and historic buildings. Furthermore, to meet contemporary needs in construction, vernacular buildings have been abandoned despite their simplicity, inheritance of historic values and resistance to seismic actions (as seen in some buildings around the world). In South-Western Nigeria (the Yoruba area of the country), many palaces have been abandoned and are out of use after the demise of the king that occupied them. This is prominent in Ibadan. Having investigated the conditions of two palaces in this study – Aleshinloye and Aare Latoosa Palaces, adaptive reuse was suggested to rehabilitate and rejuvenate them while putting together the main content of the three adaptive reuse theories of technical, topological and strategic approaches. This paper reviews the literatures on adaptive reuse of historical buildings and suggests a method of adaptation. It also emphasizes a major advantage of prolonging the useful life of all vernacular buildings by reusing them for a purpose that will benefit the locals. The interviews held during investigation revealed the importance of several historic elements in the palaces and a restoration project was suggested so that these elements are retained and/or redesigned so as to maintain the historic value of the palaces. The study exploits the potentials of the abandoned palaces, suggested possible adaptive reuse that suits their structural conditions. Furthermore it reveals that maintaining and reusing these palaces could uplift the historic value and heritage landscape of the community with social, economic and other historic benefits.