Alfred Thayer Mahan ve Deniz Hakimiyeti Teorisi
Alfred Thayer Mahan and Sea Dominance Theory
- Tez No: 526630
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışma Alfred Thayer Mahan'ın Deniz Hakimiyeti Teorisi ve onun İngiltere üzerine temellendirilişi üzerinde durmaktadır. Alfred Thayer Mahan tanıtılmaya çalışılmakta ve Deniz Hakimiyeti Teorisi'nin teknik detaylarıyla birlikte açıklanması amaçlanmaktadır. Mahan'ın İngiltere'nin denizlerde yükselmesini açıklarken üzerinde durduğu dönem ile George Modelski'nin Uzun Döngüler Teorisi'nde bahsettiği üçüncü döngünün örtüşmesi üzerine ortaya çıkan paralellik takip edilmektedir. Ayrıca İngiltere'nin yükselişini açıklamak ve Deniz Hakimiyeti Teorisi'ni somutlaştırabilmek adına 17. ve 18. yüzyıl Avrupa'sının siyasi tarihi ve deniz muharebeleri detaylarıyla anlatılmaktadır. Böylelikle İngiltere ile diğer Avrupa güçlerinin durumu karşılaştırılabilmektedir. Son olarak ise Mahan'ın İngiltere'nin yükselişinde değinmediği ya da denizlere bağladığı sebepler takip edilmektedir. Böylelikle ilerlemenin sadece deniz kaynaklı olup olmadığı tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the emergence process of Alfred Thayer Mahan's Sea Dominance Theory and its elaboration on the model of England. Alfred Thayer Mahan is tried to be introduced and is intended to be explained together with the technical details of the Sea Dominance Theory. Also the parallelism between Mahan's explanation of the rise of England in terms of sea power and the third cycle of George Modelski's Theory of Long Cycles is analyzed. Furthermore, the conditions of 17th and 18th century Europe and the naval warfare are explained in detail in order to elucidate the rise of England and exemplify the Sea Dominance Theory. Thus, the situation of England and other European powers are shown in comparison. Finally, several reasons for the rise of England that have not been taken into account by Mahan are pointed out. In this way, it is debated whether hegemony is exclusively linked to access to the sea.